Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Egzoszkielet i mobilna platforma transportowa czyli... młodzi inżynierowie w akcji

Studenci kierunku automatyka i robotyka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zaprezentowali wykonane przez siebie projekty inżynierskie. Autorką najlepszego została Aleksandra Styl, która zaprojektowała egzoszkielet wspomagający funkcjonowanie i rehabilitację osób z niedowładem dłoni. Na wyróżnienie zasłużył Kamil Zając, którego mobilna platforma transportowa znajdzie zastosowanie w przemyśle. Oboje to wodzisławianie.

Egzoszkielet i mobilna platforma transportowa czyli... młodzi inżynierowie w akcji

– Prace, które miałam przyjemność zobaczyć są ogromnie ciekawe i innowacyjne. Rozpiera nas duma, że powstały pod kierunkiem naszych pracowników - powiedziała prof. dr hab. Ewa Stachura, rektor uczelni, podczas zorganizowanego w minionym miesiącu przeglądu projektów inżynierskich studentów PWSZ w Raciborzu. Pani rektor zwróciła uwagę, że prace studentów są odpowiedzą na rzeczywiste zapotrzebowanie, płynące głównie ze strony przemysłu.

Prezentacjom prac studentów przyglądali się przedstawiciele lokalnego i regionalnego przemysłu. To właśnie oni wybrali najciekawszą pracę. Jest nią projekt „Egzoszkielet wspomagający sprawność ruchową osób niepełnosprawnych” zrealizowany przez Aleksandrę Styl. Wyróżniono też „Mobilną platformę transportową do zastosowań przemysłowych” Kamila Zająca oraz „Układ pomiarowy monitorujący parametry podczas lotu paralotnią” Sylwestra Radziszewskiego.

Chciała pomóc swojemu tacie

W rozmowie z Nowinami Aleksandra Styl przyznała, że pomysł na egzoszkielet wspomagający sprawność ruchową osób niepełnosprawnych zrodził się z realnej potrzeby. - Gdy ma się w swoim otoczeniu kogoś bliskiego, kto takiej pomocy potrzebuje, to pomysł sam przychodzi do głowy. W moim przypadku jest to mój tato, który przeszedł udar. Nie potrafi do końca ścisnąć i rozprostować dłoni, więc zrealizowałam projekt, który mu w tym pomoże - mówi absolwentka PWSZ w Raciborzu.

Wykonany przez Aleksandrę Styl egzoszkielet to orteza, służącą wspomaganiu prostowania i zginania palców dłoni. Urządzenie działa w dwóch trybach - rehabilitacyjnym oraz codziennym. Uruchomienie pierwszego trybu pozwala pracować dłoni w sposób ciągły - poprzez pobudzenie mięśni dochodzi do rehabilitacji. Tryb codzienny działa w sprzężeniu z elektrodami biomedycznymi, które umiejscawia się na przedramieniu. - Inicjując chęć zaciśnięci dłoni, orteza automatycznie pomaga nam dokończyć tę czynność - wyjaśnia A. Styl.

Aleksandra Styl pochodzi z Wodzisławia Śląskiego. Jest absolwentką Zespołu Szkół Ekonomicznych. Po szkole średniej postanowiła się przekwalifikować - tak trafiła do Raciborza. Po zakończeniu studiów pierwszego stopnia na PWSZ zamierza kontynuować naukę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Przemysł tego potrzebuje

Kamil Zając również pochodzi z Wodzisławia Śląskiego. Jest absolwentem tamtejszego Zespołu Szkół Technicznych. Choć kształcił się na profilu informatycznym, to po szkole średniej postanowił rozpocząć naukę na kierunku automatyka i robotyka. Pomysł na wykonanie „Mobilnej platformy transportowej do zastosowań w przemyśle” zrodził się w następstwie zainteresowania Kamila konstruowaniem robotów.- Wcześniej robiłem już w domu mniejsze, samonaprowadzane jednostki. To byłby małe projekty, dlatego w projekcie inżynierskim postanowiłem spróbować czegoś większego. Dodatkowo taki robot przydałby się w firmie, w której pracuję - mówi Kamil, który pracę w branży znalazł rok temu. Szef rybnickiej firmy zajmującej się produkcją narzędzi dla branży automotive jest jednocześnie absolwentem automatyki i robotyki na PWSZ w Raciborzu. Zwrócił się do dyrektora Instytutu Techniki PWSZ z pytaniem, czy nie ma studenta zorientowanego w projektowaniu 3D. - Zgłosiłem się, bo dobrze się w tym czułem. Tak zaczęła się ta współpraca i trwa do dzisiaj - dodaje Kamil.

Paca inżynierska Kamila Zając to zdalnie sterowana platforma, która pozwala na przenoszenie przedmiotów o wadze do pół tony. - To wygodna konstrukcja, którą można zastosować na różnych halach przemysłowych, gdzie ważny jest prosty i szybki transport np. dużego narzędzia. Firma, w której pracuję, pomogła mi od strony mechanicznej, natomiast cały projekt, elektronikę i oprogramowanie wykonałem samodzielnie - dodaje Kamil.

***

Projekty Aleksandry Styl i Kamila Zająca zyskały największe uznanie przedstawicieli przemysłu, jednak studenci automatyki i robotyki z Raciborza wykonali szereg innych, równie ciekawych prac. Autorzy wszystkich tegorocznych projektów wpisują się w słowa dr. Tomasza Czyszpaka, dyrektora Instytutu Techniki PWSZ w Raciborzu, który z dumą stwierdza, że  marką PWSZ oraz kierunku automatyka i robotyka są właśnie studenci. - To ich praca, ich zaangażowanie sprawiają, że ta marka jest coraz lepsza - podkreśla T. Czyszpak.

Wojciech Żołneczko


Co potrafią inżynierowie po PWSZ?

Poniżej prezentujemy listę wszystkich tegorocznych projektów inżynierskich autorstwa studentów kształcących się w PWSZ w Raciborzu (na kierunku automatyka i robotyka):

• Zastosowanie centrali alarmowej Integra V32 w makiecie bazującej na automatyce budynkowej

• Sterowanie silnikami trójfazowymi  za pomocą mikrokontrolera STM32

• Opracowanie koncepcji urządzenia do automatycznego mycia rynien zasypowych

• Stanowisko laboratoryjne wibroakustycznej diagnostyki łożysk tocznych

• Modernizacja projektu układu śledzącego źródło światła opartego na fotoelementach

• Optymalizacja zużycia energii na obiektach pompowych PWiK w Rybniku przy zastosowaniu przemienników częstotliwościowych

• Projekt robota wspomagającego trening w tenisa stołowego

• Budowa stanowiska dydaktycznego do wyznaczenia własności napędów hybrydowych

• Projekt i realizacja systemu wizyjnego do nadzoru prób w urządzeniach laboratoryjnych

• Rozbudowa makiety inteligentnego domu o oczyszczacz powietrza z wykorzystaniem systemu AMPIO

• Program wspomagający wyznaczanie hałasu maszyn

• Modernizacja stanowiska do pakowania łożysk

• Budowa frezarki CNC z wykorzystaniem sterownika Arduino Uno

• Projekt zdalnie sterowanego pojazdu przystosowanego do montażu małogabarytowej kamery

• Projekt i wykonanie bezprzewodowej sieci typu MESH

• Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – Możliwości zastosowań systemów zautomatyzowanych

• Opracowanie systemu doradczego do wstępnej detekcji choroby psychicznej (depresji)

• Analiza częstotliwościowa sygnałów na przykładzie dźwięku

• Stanowisko laboratoryjne do wyważania wirników maszyn

• Projekt i wykonanie sterownika terrarystycznego przy wykorzystaniu mikrokontrolera Arduino

• Zastosowanie sterownika PLC do realizacji symulacji automatycznego parkingu

• Układ pomiarowy monitorujący parametry podczas lotu paralotnią

• Mobilna platforma transportowa do zastosowań przemysłowych

• Egzoszkielet wspomagający sprawność ruchową osób niepełnosprawnych

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kargul (5.173. * .95) 01.03.2020 14:59

Zdolna młodzież.Gratulacje.


Fatal error: Uncaught TypeError: Argument 5 passed to Monolog\ErrorHandler::handleError() must be of the type array, null given in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php:213 Stack trace: #0 [internal function]: Monolog\ErrorHandler->handleError(2, 'Unknown: Failed...', 'Unknown', 0, NULL) #1 {main} thrown in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php on line 213