Razem dla Raciborza żąda sesji nadzwyczajnej: brakuje informacji, nie ma instrukcji
Największy klub radnych Rady Miasta Racibórz wzywa przewodniczącego Leona Fiołkę do zwołania sesji nadzwyczajnej w niedzielę 15 marca. Powodem jest wyznaczenie Raciborza jako wojewódzkiego ośrodka do walki z koronawirusem i miejscem kwarantanny. Chcą na sesji obecności przedstawiciela wojewody, starosty, prezydenta miasta i dyrektora szpitala. Radni chcą kompleksowych i jasnych informacji.
Aktualizacja
Henryk Mainusz przewodniczący klubu "Razem dla Raciborza" powiedział nam, że jest po rozmowie z szefem rady miasta.
- Pan Leon Fiołka powiedział mi, że skonsultuje się z prezydentem Dariuszem Polowym, ale nie widzi możliwości zwoływania sesji dzisiaj. Będzie rozmawiał jutro. Zapowiedział, że na sesję chce sprowadzić dyrektora szpitala i starostę raciborskiego - oznajmił nam H. Mainusz.
My niżej podpisani wzywamy pana przewodniczącego do zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, na dzisiaj tj. 15 marca 2020 r., w związku z wyznaczeniem naszego miasta i szpitala jako wojewódzkiego ośrodka do walki z koronawirusem oraz miejsca kwarantanny związanej z tym wirusem.
O całej sytuacji dotykającej mieszkańców naszego Miasta dowiadujemy się z mediów, brakuje rzetelnej informacji na stronach BIP UM, brakuje jasnych instrukcji dla obywateli.
Wnosimy/żądamy, aby na sesji był obecny wojewoda bądź jego pełnomocnik, starosta raciborski, prezydent miasta oraz dyrektor szpitala, którzy w sposób kompleksowy i Jasny przedstawią, na jakim etapie są przygotowania do przekształcenia Szpitala Rejonowego w Raciborzu w jednoimienny szpital zakaźny i odpowiedzą na następujące zagadnienia:
1. Prosimy o przedstawienie planu medycznego zabezpieczenia mieszkańców Raciborza związku z tym, że od poniedziałku szpital raciborski de facto okresowo wypada z systemu sieci szpitali i nie będzie świadczył usług szpitalnych i ambulatoryjnych mieszkańcom powiatu i miasta, zgodnie z posiadanym kontraktem z NFZ. Czy taki plan przedstawiono władzom miasta, powiatu i szpitala przed decyzją o zmianie funkcjonowania szpitala? Kto/w jakim zakresie/i za co odpowiada w tym planie? Czy władze powiatu, miasta i szpitala miały świadomość, jakie zmiany zajdą w ochronie zdrowia na naszym terenie po przekształceniu szpitala. Jeżeli takiego planu nie ma, nie ma wyznaczonych procedur strategicznych, to wnosimy przynajmniej o podanie nazwisk osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie całej tej akcji w Raciborzu, jak również czy biorą w niej udział fachowcy od organizacji szpitala i leczenia ambulatoryjnego w okresach pandemii,
2. Jakie były kryteria wyznaczania ośrodków zwalczania koronawirusa i przekształceń szpitali? Dlaczego Racibórz został wyznaczony jako jeden z 19. ośrodków w kraju?,
3. Wnosimy o podanie sposobu zabezpieczenia usług medycznych, których w okresie przekształcenia w szpital Jednoimienny mieszkańcy nie mogą oczekiwać w naszym szpitalu tj. opieki świątecznej i nocnej dla Raciborzan, usług poradni specjalistycznych, usług w zakresie chemioterapii, diagnostyki laboratoryjnej, diagnostyki rtg usg tk i rezonansu, pogotowia ratunkowego, dializoterapii z podaniem adresów poradni, pracowni diagnostycznych, szpitali oraz podaniem czy są z tymi placówkami zawarte umowy czy będzie normalnie działała kardiologia inwazyjna?,
4. Jaki jest stan zabezpieczenia w środki zabezpieczenia ochrony osobistej dla placówek ochrony zdrowia w Raciborzu świadczących usługi ambulatoryjne?,
5. Kto personalnie odpowiada za organizację jednoimiennego szpitala zakaźnego w Raciborzu?,
7. Dlaczego, do tej pory nie ma oficjalnego stanowiska starosty raciborskiego oraz prezydenta miasta w sprawie przygotowań do przekształcenia szpitala w jednoimienny szpital zakaźny?
8. Wyjaśnienia, dlaczego brak informacji na oficjalnych stronach Urzędu Miasta, w jaki sposób mają zachować się i gdzie mogą szukać pomocy medycznej mieszkańcy od poniedziałku tj. 16.03.2020 r. (podobno! Oficjalnej daty przyjmowania przez szpital osób zarażonych koronawirusem) bo wg nas jest to kompletnym ignorowaniem mieszkańców naszego Miasta i zagrożeniem ich zdrowia.
9. Prosimy o informację, na podstawie jakich przesłanek władze miasta, powiatu i szpitala zgodziły się z decyzją wojewody w sprawie przekształcenia naszego szpitala w wojewódzki ośrodek zwalczania koronawirusa?,
10. Z informacji, które do nas (radnych) dochodzą, personel lekarzy i pielęgniarek do tej pory nie został przeszkolony i nie wie jak się poruszać w nowej rzeczywistości. Kto jest personalnie odpowiedzialny za stan funkcjonowania szpitala w obecnej/przyszłej sytuacji i za stan służby zdrowia w powiecie?,
12. Wnosimy o informacje, na podstawie jakich przesłanek prezydent miasta zgodził się na przekształcenie Hotelu OSiR w ośrodek kwarantanny?
Panie Przewodniczący,
żądamy odpowiedzi na te i inne pytania nurtujące dzisiaj mieszkańców naszego miasta. Brak reakcji na nasz apel będziemy odczytywać jako lekceważenie dużej części (być może większości) raciborzan, którzy nie wiedzą, dlaczego właśnie w Raciborzu organizuje się wojewódzki ośrodek do walki z koronawirusem wraz z ośrodkiem kwarantanny, bez powiadomienia o sposobie zabezpieczenia ciągłości usług, których szpital od poniedziałku świadczyć nie będzie.
Powyższe wątpliwości i brak informacji powodują, że wzrasta niepewność, prowadząca być może do niepokojów społecznych i paniki wśród mieszkańców naszego miasta.
Dlatego wnosimy o podjęcie działań w sprawie pilnego zwołania wnioskowanej sesji nadzwyczajnej.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Po co ta sesja w nagłym trybie? Żeby kilku radnych się dowartościowało? Rada w tej sprawie nie ma żadnych kompetencji.
sesja jest konieczna
Oszołomy podsycające panikę.