Nocna i świąteczna pomoc będzie przy Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda podał, że Powiat Raciborski, Szpital Rejonowy i śląski NFZ doszły do porozumienia w sprawie przenosin Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej. Tzw. całodobówka trafi do starego budynku raciborskiego krwiodawstwa przy ul. Sienkiewicza. W poniedziałek od godz. 18.00 tam będą udzielane świadczenia lekarskie w nagłych przypadkach, tzw. pogotowie.
- Porozumiałem się z panią dyrektor Król z Krwiodawstwa, szpital zostawia kontrakt u siebie, zmieni tylko miejsce udzielania świadczeń - przekazał nam starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Przenosiny "całodobówki" są konieczne, bo szpital rejonowy przekształca się w poniedziałek 16 marca w jednoimienny zakaźny. Starosta negocjował z NZOZ-ami, ale te jednak nie zdecydowały się na przejęcie świadczeń. Istotne było tu stanowisko śląskiego NFZ, które ma kontrakt na to zadanie ze szpitalem rejonowym.
- To jest dowód naszej wytężonej pracy, aby zabezpieczyć zdrowotnie powiat raciborski - podkreślił starosta Swoboda.
O godz. 15.30 włodarz powiatu siada do dalszych negocjacji z szefami NZOZ-ów. Z Gamowskiej zniknie 20 poradni specjalistycznych, to kolejne wyzwanie dla służb kryzysowych by ich działalność mogła być kontynuowana w powiecie.
Oficjalny komunikat starostwa powiatowego w Raciborzu
Starosta Raciborski informuje, iż w porozumieniu ze służbami wojewody śląskiego oraz narodowego funduszu zdrowia, działająca do tej pory w budynku Szpitala Rejonowego w Raciborzu, Poradnia Lekarza POZ świadcząca usługi w zakresie nocnej i świątecznej całodobowej opieki medycznej od poniedziałku 16 marca br. od godz.18:00 zacznie funkcjonować w dawnym budynku stacji krwiodawstwa w Raciborzu mieszczącej się przy ul. Sienkiewicza.
W trakcie ustaleń wielokrotnie podkreślono, dobry stan techniczny budynku oraz fakt, iż w pełni spełnia on wymogi sanitarne. Zgodę na wykorzystanie budynku wyraziła również dyrekcja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.
Ludzie
Starosta Raciborski
to niestety pokazuje jak nieskoordynowane sa działania włodarzy.i ze prawdopodobnie nie ma planu całosci,bo gdyby był to info o nocnej pomocy byłoby przekazane kilka dni temu a pomieszczenia do udzielania porad remontowane.dzisiaj poszło info,tylko nikt nie mówi,ze w krwiodawstwie od tygodnia ograniczono prace laboratorium analitycznego/ brak śrdoków zabezpieczenia pracowników/.
to nie sa wzorcowe działania, potrzebna nadzwyczajna sesja jeszcze dzis w trybie pilnym.