Społeczna kwarantanna z dziećmi w domu. Podpowiadamy, co robić, by się nie nudzić
Nie wiadomo, ile tak naprawdę potrwa społeczna kwarantanna spowodowana zachorowaniami na koronawirusa. Póki co najskuteczniejszym sposobem na to, by nie zachorować i zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa jest społeczna kwarantanna - odizolowanie się.
Nie bez powodu szkoły, przedszkola i żłobki zostały zamknięte. Zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich jest obecnie najważniejsze. Co jednak, gdy brakuje nam już pomysłów na to, co robić z dziećmi w domu? Podpowiadamy.
1. Gotowanie na wesoło
W zależności od wieku dziecka, można włączyć go w gotowanie. Upieczenie ciasteczek, wspólne ich ozdabianie, mieszanie składników na sałatkę, dodawanie do miski warzyw itd. oczywiście pod czujnym okiem rodzica. Dziecko złapie więcej pewności siebie i będzie dumne, że udało mu się pomóc mamie/ tacie w kuchni. Później możecie urządzić sobie wspólny, domowy piknik. Spożywanie posiłków nie musi odbywać się standardowo przy stole.
2. Włączenie dziecka w prace domowe, np. lekkie sprzątanie
Nie mówmy naszym dzieciom, że nie mogą czegoś zrobić, bo nie wiedzą jak. Znajdźmy zajęcie, które będzie adekwatne do ich wieku i pokażmy im, jak należy coś zrobić. Wykorzystajmy ten czas na nauczenie naszych pociech robienia rzeczy użytecznych w codziennym życiu. I pamiętajcie - dzieci powtarzają zachowania dorosłych.
3. Zbudowanie bazy
Zbudujcie razem namiot/ bazę. Niech wasze pociechy urządzą ją po swojemu. Niech będą lampki, koce, poduszki, pluszaki. Wieczorami możecie czytać w niej bajki.
4. Układanie puzzli
A może pójdźmy o krok dalej i zróbmy własne puzzle? Do tego celu potrzebne będą: kredki, flamastry, nożyczki i tekturowe kartki. Krok pierwszy, zamalowanie całej powierzchni kartki widoczkami, zwierzątkami, czym dusza zapragnie. Krok drugi - pocięcie kartki wg. własnego uznania. Później możecie drużynowo grać w układanie puzzli przeciwnika na czas.
5. Kolorowanki
Z pewnością każdy ma dostęp do Internetu i drukarki. Nie trzeba biegać po sklepach w poszukiwaniu kolorowanek. Można je wydrukować z Internetu.
6. Zrobienie własnego labiryntu
Macie dostęp do kartonów? Wystarczy połączyć kilka sztuk by stworzyć dzieciom korytarz, w którym mogą się przemieszczać czołgając się. Zabawę ubarwi wspólne kolorowanie ścianek.
7. Przebieranki
Otwieramy szafę z ubraniami, dodatkami i puszczamy wodzę fantazji. Niech nasze dzieci będą naszymi stylistami, niech nas ubiorą, pomalują i wystroją dodatkami.
8. Domowe kino
Rozkładamy kanapę, zarzucamy ją poduszkami, kocem, robimy domowy popcorn i wspólnie oglądamy film/ bajkę. Można połączyć z popularnym piżama party.
9. Piasek kinetyczny, masa solna
Alternatywa dla plasteliny. By zrobić piasek kinetyczny wystarczy piasek i klej szkolny typu glutek. Masa solna z kolei to mąka, odrobina soli oraz wody. Twórzcie razem wazoniki, aniołki, kwiatki, pieski, kotki, dinozaury... a po wyschnięciu możecie je razem pomalować farbami.
10. Wspólne układanie klocków, granie w gry planszowe
Pisząc w powyższym artykule te sugestia autor chyba myśli, ze Wszyscy rodzice siedzą w domu tak jak nauczyciele i inni urzędnicy powiatowi wojewódzcy czy miejscy i maja pracę zdalną. Niestety większość służb w tym lekarze, pielęgniarki, strażacy, policjanci pracują po 12 godzin i nikt się nie pyta co wtedy z ich dziećmi???
Nie dość, że narażają się to nie mają żadnego wsparcia.
Dlaczego Bronarz teraz nie wykorzystuje tego czasu wolnego nauczycieli i nie namawia ich do strajku?? teraz nie bo wszak za chwile egzaminy, matury i wtedy będziecie znowu siać zament??