Zrezygnujmy z rozrywek, zmieńmy budżet Raciborza. Zamiast festiwali pomoc szpitalowi - apeluje radny Klima
Szef klubu radnych RSS Nasze Miasto i komisji gospodarki uważa, że należy zmienić priorytety wydatków w tegorocznym budżecie miasta. Zamiast wydatków na letnie festiwale jak Intro, FRU czy Dni Raciborza należy pomyśleć o pomocy finansowej dla szpitala i walce z koronawirusem.
Ankieta
Radny chciał nadzwyczajnej sesji, rozmowy w gronie samorządowców nad bieżącą sytuacją Raciborza w obliczu pandemii COVID-19. Szef rady miasta Leon Fiołka wspólnie z prezydentem Raciborza nie chcieli sesji gromadzącej w jednym miejscu sporo osób. Urząd miasta działa bez obsługiwania petentów, w ograniczonym składzie kadrowym. Pojawił się już jednak temat do omówienia: propozycja radnych klubu Michała Fity aby pomóc lokalnym przedsiębiorcom lawinowo tracącym wpływy za usługi i sprzedaż towarów.
Piotr Klima reagując na zachowanie takich firm jak Orlen, JSW czy Eko-Okna wzywa teraz samorządowców Raciborza do dyskusji nad wsparciem lecznicy przez Miasto Racibórz. Magistrat corocznie umarza szpitalowi kilkaset tysięcy złotych podatku od nieruchomości. Jednak w obliczu zagrożenia koronawirsuem i spodziewaną kwarantanną społeczną obliczoną na najbliższe miesiące, postanowił zaapelować o inne przeznaczenie pieniędzy podatników. Jego zdaniem finansowanie rozrywkowych imprez w obliczu walki ze śmiertelną chorobą wymaga głębokiego przemyślenia.
Do radnych i mediów Klima rozesłał swój apel, oto jego treść:
Szanowne Koleżanki i Koledzy Radni Rady Miasta Racibórz
Każdy z nas, każdego dnia śledzi sytuację rozwijającej się pandemii. Sądzę, że podobnie jak ja jest przerażony postępami w jej rozprzestrzenianiu się po świecie i śmiertelnym żniwie jakie zbiera.
Z wielkim rozczarowaniem przyjąłem decyzję przewodniczącego Rady Miasta Racibórz o odwołaniu posiedzeń Komisji, a zwłaszcza sesji Rady Miasta. Nie tylko ja usilnie namawiałem na spotkanie radnych i wnioskowałem o zwołanie nadzwyczajnej sesji. Jest wiele ważnych, bieżących tematów do omówienia, należało się zastanowić nad jakąś formą komunikacji radnych, w oparciu o nowoczesne technologie komunikacyjne.
Ubolewam, że służby miejskie nie podjęły tego tematu.
Niestety moje wnioski nie spotkały się ze zrozumieniem i przychylnością. Mimo to nadal uważam, że istnieje pilna potrzeba rozmawiania i podjęcia pewnych decyzji. Radni są reprezentantami mieszkańców i nie można im zamykać ust. Szczególnie w takim czasie kiedy jest zagrożone zdrowie i życie.
Z uznaniem obserwujemy działania mające na celu pomoc w zwalczaniu tej groźnej epidemii. Jest już wiele przykładów różnych instytucji, firm, organizacji, które przychodzą z pomocą. Każdy jej wymiar się liczy. Ma to również duży wpływ na psychikę mieszkańców. Nieraz wraca wiara w ludzi. Te odruchy serca bardzo mobilizują.
Nasza Rada Miasta nie może stać wobec tego z boku. Dlatego nawołuję i apeluję do radnych o aktywność jaką wymaga sprawowanie mandatu radnego.
Mimo utrudnień musimy się spotkać, choćby w gronie osób, które rozumieją sytuację i są wierni ślubowaniu radnego, które wszyscy złożyliśmy na początku kadencji, cyt.: ”„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej ślubuje uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.
Do pilnego omówienia jest sprawa organizacji aktywności samorządu w obecnym tak szczególnie czasie. Pilnie musimy dokładnie przeanalizować budżet Miasta uchwalony na rok bieżący.
Mamy świadomość, że wiele z zaplanowanych przedsięwzięć miejskich może się nie odbyć. Uważam, że z wielu powinniśmy zrezygnować, aby pozyskane środki finansowe przeznaczyć na walkę z koronawirusem, szczególnie wspierając służbę zdrowia w tym nasz szpital.
Powinniśmy się dowiedzieć jaka jest sytuacja finansowa, jakie są potrzeby oraz jakie przyjąć kryteria i mechanizmy społecznej kontroli nad wydatkowaniem pieniędzy, które przeznaczymy z miejskiego budżetu. Chodzi o to, aby środki te były wydatkowane w jak najbardziej racjonalny sposób, a nie np. zastąpiły przewidzianego prawem finansowania ze strony rządu i instytucji do tego powołanych.
Przy takiej analizie budżetu Miasta powinniśmy wykreślić przewidziane wydatki, a pozyskane kwoty przeznaczyć na ww. cele.
Wśród takich pozycji będą imprezy kulturalne i sportowe. Odwołano Mistrzostwa Europu w piłce nożnej, zaplanowane w czerwcu, rozważana jest rezygnacja z igrzysk olimpijskich, przekładane lub odwoływane są wydarzenia masowe o krajowym i światowym zasięgu.
W takich okolicznościach planowanie organizacji takich wydarzeń jak Dni Raciborza, Intro Festival, Festiwal Raciborskiej Ulicy, Festiwal Średniowieczny czy Memoriał strażacki należy dogłębnie przeanalizować. Finansowanie ich przez Miasto Racibórz w tych warunkach i wobec potrzeb, z jakimi przychodzi się mierzyć całemu światu, sądzę, że można odłożyć na czas dalszy.
Nie ukrywam, że inwestycję, która wzbudziła tak wiele kontrowersji - budowę szatni dla klubu sportowego w dzielnicy Brzezie, na którą zarezerwowaliśmy 1 mln zł, także powinniśmy ponownie przemyśleć.
Pieniądze podatników, które chcemy wydać na zabawę i rozrywkę należy przeznaczyć na ważniejsze cele, ratujące zdrowie i życie mieszkańców Raciborza.
Aby podjąć stosowne decyzje nie musimy spotykać się w sali posiedzeń. Dziś w takich sytuacjach wykorzystuje się możliwości prowadzenia telekonferencji, a także głosowań drogą elektroniczną.
Jestem przekonany, że samorząd lokalny nie może zlekceważyć koniecznego udziału w dzisiejszej walce z tą groźną chorobą, która spowodowała już tyle nieszczęść i cierpień.
Zainteresowanych Radnych proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny, najlepiej do 22 marca br.
Z Nowinami skontaktowała się Anna Szukalska szefowa klubu radnych Niezależnych Michała Fity. Uważa, że przełożenie wydatków miejskich z celów rozrywkowych (imprezy, budowa szatni LKS) na adekwatne do bieążacej sytacji zagrożenia epidemicznego jest zdecydowanie zasadne. Szukalska zauważyła, że w grę wchodzą wideokonferencyjne konsultacje radnych.
Ludzie
Radny Raciborza
Radny Gminy Racibórz
Siedzcie w domach dupie to w 2 tygodnie po wirusie. Bez kosztów.
Kima stosuje miejscami za bardzo wyniosłe słowa, ale z pewnością ma rację. Urząd i rada miasta powinny funkcjonować bo to ich zasr....ny obowiązek tym bardziej kiedy jest sytuacja kryzysowa. Całkowitym brakiem odpowiedzialności wykazał się przewodniczący rady. Taki pierdzistołek powinien odpuścić sobie pełnienie roli przewodniczącego bo jest niezdolny do prawdziwego zarządzania w dobie kryzysu. Wszystkie wydatki poza rozpoczętymi i niezbędnymi dla życia/zdrowia ludzkiego powinny być wycięte w pień. Samorząd powinien być po prostu przygotowany na ciąg dalszy sytuacji.
"brytania 22 godziny temu
APEL do WŁODARZY !!!!
środki planowane na Dni Raciborza,Memoriał, INTROFESTIWAL, DRENGÓW, FRU i oczywiście wyjazdy do zaprzyjaznionych gmin i powiatów zagranicznych, służbówki na nic nie znaczące spotkania i fotki w stolicy itd, NATYCHMIAST PRZEZNACZYĆ NA WALKĘ Z WIRUSEM.
NATYCHMIAST!!! "
jak widać tylko radny Klima czyta uważnie komentarze pod neewsami i wyciąga wnioski. dobre i to.
tylko po co było rękę za tymi szatniami za dwie banie podnosić? przecież w trakcie uchwalania budżetu miasta już było znane zagrożenie korona wirusem!! ale radnych wtedy jarało partiowstąpienie Polowego i połajanki Wosia. czy wtedy Woś na sesji nie mógł o to apelować?
Jestem zatym ale też prosze by wszyjscy radni zrezygnowali że swoich diet przez rok na rzecz szpitala co Pan na to panie Klima
To aż dziwne, że trzeba apelu do takich kroków. To naprawdę są nasi przedstawiciele? Ojcowie miasta? Którzy unikają sesji, żeby zająć się jakimś realnym problemem? Zamiast szatniami LKS dla Fiołki czy tablicami świetlnymi i łąką kwietną dla Tomaszewskiej? Tu chodzi o śmierć i życie! Radni, ogarnijcie się, to nie bajka tylko koronawirus.
Do poniżej: Bardzo słuszna uwaga!!!!!
Te szatnie powinny być zdjęte z budżetu podobnie jak wszystkie imprezy kulturalnie.Część z yego co zaoszczędzimy powinno się przeznaczy' na likwidację nskiej emisji, bo od tego czym oddychamy zależy ilości zarażeń i ciężkość przebiegu choroby jak ogłaszają naukowcy.Co najmniej 50% z zaoszczędzonych kwot powinno być przesunięte na walkę ze smogiem.