Rybnik obniża lokatorom czynsze
Obowiązujący w kraju stan epidemii i związane z nim ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinie gastronomii i usług, mocno dały się we znaki również przedsiębiorcom z Rybnika. Miasto podejmuje jednak działania mające na celu wsparcie lokalnych firm.
- W związku z trudną sytuacją przedsiębiorców w całym kraju, mam nadzieję, że przygotowywane przez rząd rozwiązania pomogą polskiej gospodarce stanąć na nogi po czasie epidemii. Sytuacja będzie trudna szczególnie dla małych firm – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Ze strony samorządu możemy proponować to, co jest możliwe od strony prawnej - póki co nie ma jeszcze rozporządzeń specustawy dotyczącej koronowirusa. Jako samorządy chcemy działać, chcemy wspierać lokalną gospodarkę, szczególnie małe przedsiębiorstwa, ale potrzebujemy ram prawnych by móc działać – dodaje prezydent.
Czynsze w dół
Dlatego prezydent Rybnika Piotr Kuczera zdecydował się na czasową obniżkę wysokości czynszów w lokalach użytkowych należących do zasobów miasta. W okresie od 1 kwietnia do 31 maja br. czynsz w lokalach, w których prowadzona jest działalność gastronomiczna, obniżony będzie do kwoty 1 zł. W lokalach, w których prowadzona jest działalność inna niż gastronomiczna, czynsz obniżony będzie o 50 procent. Miasto odstąpi również w 2020 roku od waloryzacji stawek czynszu, zastrzeżonej w umowach, zawartych z najemcami lokali użytkowych.
Ulgi podatkowe
Warto również dodać, że w oparciu o obowiązujące przepisy miasto ma również możliwość pomocy podatnikom (przedsiębiorcom i osobom fizycznym) w formie ulg podatkowych, na indywidualny, uzasadniony wniosek. Pomoc taka może przybrać formę odroczenia terminu płatności, a w przypadku zaległości - umorzenia odsetek lub umorzenia części należności głównej, związanej z wprowadzeniem zagrożenia epidemicznego.
Wnioski dotyczące branż, w których prowadzenie działalności zostało prawnie ograniczone, zostaną rozpoznane w pierwszej kolejności. Szczególnym powodem do udzielenia ulgi będzie okres obowiązkowego zawieszenia działalności.
W przypadku mieszkańców odbywających kwarantannę i braku możliwości uregulowania w terminie należności na rzecz miasta w formie elektronicznej, ulgi w postaci umorzenia odsetek będą rozpatrywane priorytetowo - pod warunkiem uregulowania zobowiązań w najszybszym możliwym terminie.