Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zdalna nauka, duże wyzwanie

Zdalne nauczanie w dobie epidemii koronawirusa budzi sporo kontrowersji wśród rodziców, dyrektorów szkół i samych nauczycieli. Ci pierwsi uważają, że nauczyciele obciążają dzieci zbyt wieloma treściami. Z kolei pedagodzy podkreślają, że nikt do e-edukacji wcześniej ich nie przygotowywał.

Zdalna nauka, duże wyzwanie

Z XIX do XXI wieku?

Nauczyciele ze szkół w naszym powiecie mówią zgodnie: pracy mamy naprawdę dużo. Z perspektywy pani Ewy, nauczycielki plastyki i muzyki pracującej w trzech szkołach podstawowych zdalne nauczenie jest bardzo trudne. Zauważa, że różnego rodzaju platformy dają wiele możliwości. Ale materiały do nauki pedagodzy również muszą przygotować, na co poświęcają wiele czasu. - Niestety rodzice też są mało wyrozumiali. Nauczyciele teraz mają być dostępni 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu - mówi. Nauczycielka Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radlinie Anna Kasza zauważa, że zdalne nauczanie nie jest zadaniem łatwym dla nikogo. Podkreśla, że brakuje bezpośredniego kontaktu z uczniem, który jest bardzo istotny. Z kolei Beata Klima również nauczycielka radlińskiej SSP nr 2 uważa, że nauczyciele po raz kolejny stali się grupą, na którą wylewane są frustracje społeczne. - W zaistniałej rzeczywistości nauczycielom z dnia na dzień został narzucony obowiązek zdalnego nauczania. Podjęli oni niewyobrażalny wysiłek i próbują przenieść szkołę z XIX wieku, gdzie królowała tablica i kreda, do cyfrowego XXI wieku. Niestety nikt ich do tego wcześniej nie przygotował - podkreśla.

Zdania wśród rodziców podzielone

Ze zdalnymi lekcjami mierzą się rodzice dzieci szkolnych. Zdania wśród nich są jednak podzielone. Jedni jak np. wodzisławianka pani Kasia nie ma zastrzeżeń do takiego rodzaju nauki. - Mam syna w 2 klasie. Materiały, które otrzymujemy od wychowawczyni, są zróżnicowane i ciekawe. W mojej opinii jest ich odpowiednia ilość. Nie zaczynamy nauki o godz. 8.00, raczej koło 10.00-11.00 i poświęcamy na nią około 3 godzin dziennie - mówi. Inaczej sprawa wygląda ze starszymi dziećmi. Pani Agnieszka z Rydułtów ma dziecko w 5 klasie. - Nauki jest bardzo dużo - zauważa.

Uczeń, nie nauczyciel w centrum

Radny Robert Szindler z Radlina jest ojcem trzech córek uczęszczających do 8, 6 i 5 klas szkół podstawowych. - Odkąd realizowany obowiązek zdalnej nauki przez uczniów i nauczycieli przypuszczam, że podobnie jak w moim domu, taki i w innych zaszła pewna rewolucja. Faktem jest, że teraz dzieci są cały dzień w domowej szkole. Zwłaszcza te, które są mniej zorganizowane - mówi. Dodaje, że jedna z jego córek odrabia zadania od rana do wieczora, bo np. rozprasza ją pies, albo ogląda bajki. - Nie zawsze rodzice są w stanie przypilnować swoje pociechy - zauważa. Dodaje, że czasem nauczyciele zlecają tak wiele zadań, że w normalnym systemie nauczania nigdy by tego materiału nie przerobili na jednej lekcji. Zdaniem Roberta Szindlera zdalne nauczanie nie powinno wyglądać tak, że pedagog podaje numery stron z podręcznika i każe uczniom powtórzyć materiał. - Działania te wymagają dużo większej kreatywności od nauczycieli. W wielu przypadkach konieczne byłoby prowadzenie lekcji na żywo przez komunikatory wideo, tak aby nauczyciel mógł widzieć się i słyszeć ze swoimi uczniami. W wielu przypadkach jednak jest to nie możliwe ze względu na np. słabe łącza internetowe - mówi. Zauważa, że innym problemem jest po prostu brak komputera lub jeden stary na kilka dzieci w domu. - Wielokrotnie już powtarzałem, system oświaty powinien być tak skonstruowany i realizowany, aby w jego centrum zawsze był uczeń, a nie jak dotychczas miało to miejsce nauczyciel. Niezależnie od tego, czy jest to nauczanie standardowe w szkole, czy zdalne w domu - mówi stanowczo radlinianin.

Justyna Koniszewska, Agnieszka Kaźmierczak

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Belfer (88.156. * .214) 08.04.2020 11:48

Zawód nauczyciela jest, pomimo dużego zaangażowania w walkę z koronawirusem, niedoceniany i nie ma odpowiedniego uznania w społeczeństwie za trud i poświęcenie w tym czasie. Kolejny raz to nauczyciele jako jedyna grupa zawodowa ma najtrudniej i najgorzej w obecnej rzeczywistości i potrzebuje pomocy.