Kuźnia Raciborska i Rudyszwałd z szansą na nagrodę
Trwa XXIV edycja konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI w”. Wśród zgłoszonych obiektów znajduje się budynek z Rudyszwałdu (gm. Krzyżanowice) oraz zmodernizowany plac w Kuźni Raciborskiej (na zdj.). Głosowanie trwa.
Gmina Krzyżanowice zgłosiła budynek Ośrodka Integracji i Aktywności Społecznej w Rudyszwałdzie. To obiekt, który został wybudowany dla społeczności lokalnej w obszarze transgranicznym przy granicy z Czechami oraz dla realizacji działalności ochotniczej straży pożarnej, koła gospodyń wiejskich, rad – sołeckiej i parafialnej, świetlicy młodzieżowej oraz innych organizacji o charakterze lokalnym. Budynek zaprojektowano w technologii tradycyjnej mieszanej i całkowicie dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W plebiscycie bierze udział również plac Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej. To centralne miejsce stolicy gminy, które po latach zapowiedzi doczekało się odmiany. Modernizację zakończono w 2019 roku. Zadanie było realizowane przy współfinansowaniu środków unijnych. W ramach zadania wykonano: wymianę istniejącej nawierzchni z wykruszonego betonu na nawierzchnię z kostki granitowej, łupanej, w różnych odcieniach szarości oraz kolorze piaskowym, a w rejonie fontanny wzór róży wiatrów z płyt granitowych wraz z osadzeniem liter wskazujących strony świata; zabudowę elementów małej architektury w postaci zdroju miejskiego, betonowych ław i donic oraz koszy; montaż gabionów wypełnionych szkłem, wykonanie podświetlenia gabionów wraz z montażem latarni parkowych. Wykonano również dojście do Dębu Katyńskiego znajdującego się na terenie placu Zwycięstwa. Zamontowano fontannę posiadającą dziewięć dysz oświetlanych lampami LED. Zrobiono również poidełko dla zwierząt.
Głosowanie odbywa się na stronie www.modernizacjaroku.org.pl.
O konkursie: „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów. Jego celem jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.