Komora odkażająca Politechniki Śląskiej już pracuje w szpitalu [WIDEO]
Dziś w nocy (15.04.2020) zespół pod kierunkiem dr inż. Magdaleny Bogackiej z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM zamontował bramę odkażającą w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. O urządzeniu pisaliśmy kilka dni temu. To innowacyjny wynalazek, który ma wspomóc personel medyczny w odkażaniu po wejściu na oddziały zakaźne. W przyszłości takie komory mogą trafić również do Raciborza i innych szpitali jednoimiennych.
Komora odkażająca Politechniki Śląskiej już pracuje w szpitalu
Projekt autorstwa zespołu młodych naukowców powstawał przez ok. 2 tygodnie. To pierwsza taka w pełni zautomatyzowana komora dezynfekujaca w Polsce, a przy tym pomyślnie sfinalizowana realizacja – od pomysłu, przez budowę i testy, aż po montaż zakończony sukcesem. Pracownicy Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu będą mogli dzięki temu rozwiązaniu bezpieczniej zdejmować skażone kombinezony, chroniąc zdrowie swoje i innych osób.
Inicjatywa utworzenia bramy odkażającej należy do dr. inż. Artura Czachora, absolwenta Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, obecnie współwłaściciela firmy WAAM. W zespole utworzonym na potrzeby przygotowania wynalazku znalazły się dr inż. Magdalena Bogacka (Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów) oraz dr inż. Edyta Kudlek (Katedra Inżynierii Wody i Ścieków). Trwają intensywne prace nad budową pierwszej bramy dla Oddziału Zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, jednak zespół zapowiada, że jeśli pomysł się przyjmie, podobne urządzenia mogą zostać zaadaptowane na potrzeby również innych placówek medycznych.
O komorze odkażającej pisaliśmy tutaj:
NA POLITECHNICE ŚLĄSKIEJ PRACUJĄ NAD KOMORĄ ODKAŻAJĄCĄ DLA SZPITALI
Przypominamy, że dzięki programowi "Politechnika przeciw epidemii" wszyscy motywowani
ZOBACZ FILM Z MONTAŻU KOMORY ODKAŻAJĄCEJ W SZPITALU W BYTOMIU: