Szpital w Wodzisławiu Śl. bez nowych zakażeń koronawirusem
Wygląda na to, że sytuacja w wodzisławskiej lecznicy się stabilizuje. Nie odnotowano nowych zakażeń koronawirusem wśród tamtejszych pacjentów i personelu medycznego. W efekcie dyrekcja lecznicy podejmuje działania zmierzające do uruchomienia izby przyjęć w Wodzisławiu Śl.
Epidemia koronawirusa w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. wygasa. - Sytuacja zaczyna się powoli stabilizować - mówi tamtejszy dyrektor Krzysztof Kowalik zauważając, że liczba zakażonych od kilku dni była już tylko jednostkowa.
Przypomnimy, że pierwszy przypadek zarażenia Covid-19 stwierdzono 31 marca u jednego z pacjentów oddziału chirurgi ogólnej. W efekcie badaniom na jego obecność poddano osoby, które na skutek kontaktu z pacjentem mogły ulec zakażeniu. Najpierw okazało się, że zakażonych jest tam 31 osób. Następnie liczba ta sukcesywnie wzrastała. Od 30 marca do 15 kwietnia wodzisławska lecznica pobrała 498 wymazów od tamtejszych pacjentów oraz kadry medycznej. Do 15 kwietnia spłynęło 456 wyników z laboratorium. Licznik zakażonych zatrzymał się na 71 osobach. Na tę liczbę składa się 26 pacjentów oraz 45 medyków. Kolejno 53 i 332 wyników było ujemnych. Oznacza to, że wśród 7 wyników, które od wczoraj spłynęły do lecznicy, nie odnotowano nowych zakażeń.
Konsekwencją stwierdzenia zakażenia Covid-19 wśród pacjentów i załogi wodzisławskiego szpitala było zamknięcia lecznicy dla nowych pacjentów od 2 kwietnia do odwołania. - Zawieszono przyjęcia na izbach przyjęć, zarówno w Wodzisławiu Śl., jak i Rydułtowach, a także na wszystkich oddziałach szpitalnych, z wyjątkiem pediatrii w Rydułtowach, która znajduje się w oddzielnym budynku. Czynna pozostaje jednak świąteczna opieka medyczna w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach - mówi szef PPZOZ-u. Dodaje, że o zamknięciu lecznicy zostały powiadomione wszystkie okoliczne szpital, pogotowie ratunkowe oraz służby zarządzania kryzysowego. Pacjenci wymagający leczenia szpitalnego z naszego powiatu są kierowani do lecznic w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku i Żorach.
Efektem stabilizowania się sytuacji w lecznicy są działania dyrekcji zmierzające do uruchomienia izby przyjęć w Wodzisławiu Śl. oraz dostosowania jej funkcjonowania do polecenia Wojewody Śląskiego z 6 kwietnia. Chodzi o m.in. wprowadzenie regularnych badań temperatury ciała wśród pracowników szpitala (w szczególności w momencie wejścia na teren lecznicy) oraz zorganizowania pracy izby przyjęć w sposób umożliwiający bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na Covid-19 od innych osób przebywających na izbie.
Nie dostali extra kasy na walke to od razu wszyscy zdrowi i mozna otwierac. Mysleli że sie oddłużą a tu figa.
Ciekawe jak długo po otwarciu ten szpital będzie działał.Przy takim nadzorze epidemiologicznym i bałaganie organizacyjnym to ja tego nie widzę.Ciekawe czy ktoś wyciągnie od osób odpowiedzialnych za całą sytuację konsekwencje służbowe.To jest skandal wyłączyć z systemu służby zdrowia w dobie epidemii tyle lekarzy, pielęgniarek i położnych.Zapewne jak to bywa zazwyczaj te osoby nadal będą pracowały i ........lepiej nie myśleć