Zapytaj prawnika: Czy warto teraz podpisać porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę?
Stan epidemii niestety w wielu przypadkach negatywnie wpływa na gospodarkę i sytuację ekonomiczną. Wielu pracodawców już dziś zastanawia się jak rozstać się ze swoimi pracownikami, chcą zrobić to możliwie jak najszybciej, niestety czasem niezgodnie z prawem - pisze Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny i mediator.
Pojawiają się nieuzasadnione zwolnienia dyscyplinarne lub próby wymuszenia na pracowniku podpisania porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę czy wręczanie wypowiedzeń z datą wsteczną. O jednym trzeba pamiętać: kodeks pracy nadal obowiązuje!
W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Przyczyna ta musi być rzeczywista, konkretna i zrozumiała dla pracownika. Jeśli taka nie jest, pracownik może złożyć odwołanie do sądu pracy.
A co z porozumieniami gdzie teoretycznie zwolnienie następuje za zgodą pracownika? Czy to korzystne rozwiązanie? To rozwiązanie jest dla pracownika korzystne jeśli ma on już ofertę nowej pracy i zależy mu na czasie. Jeśli nie, to niekoniecznie. Pracownik musi pamiętać, że w czasie kryzysu gospodarczego znacznie trudniej znaleźć zatrudnienie. Naturalnie każdy w tej sytuacji pomyśli o zasiłkach dla bezrobotnych. Tyle tylko, że dla uzyskania tego wsparcia oraz okresu jego wypłacania ważny jest sposób rozwiązania stosunku pracy. Poddaję to pod rozwagę pracowników, aby przed podjęciem decyzji przeanalizowali swoją sytuację pod względem prawnym i podjęli świadomą decyzję.
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny i mediator
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl
ZAPYTAJ PRAWNIKA to cykl Nowin Raciborskich publikowany co tydzień na łamach gazety. TUTAJ można znaleźć inne zagadnienia omówione przez panią mecenas.