Więźniowie z pomocą zwierzętom. Przygotowali karmniki
Służba Więzienna podjęła kolejne działania pomocowe. Tym razem Zakład Karny w Raciborzu ruszył z pomocą dla zwierząt, zamieszkujących w pobliskich lasach.
W piątkowe popołudnie 24 kwietnia z inicjatywy dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu – por. Macieja Koniora na rzecz Nadleśnictwa w Rudach Raciborskich przekazano karmniki dla ptaków wykonane przez osadzonych odbywających karę w raciborskiej jednostce penitencjarnej. Karmniki są efektem prac skazanych z oddziału terapeutycznego, które wykonali w ramach terapii zajęciowej. Posłużą one przede wszystkim ptactwu zamieszkującemu lasy na terenie Raciborszczyzny. Dyrektor Zakładu Karnego oraz Nadleśniczy z Rud Raciborskich Robert Pabian wyrazili głębokie zadowolenie z podjętej inicjatywy.
- Nie wykluczone, że to początek długofalowej współpracy, która nie tylko będzie miała aspekt pomocowy, ale również znaczenie w szeroko rozumianym procesie readaptacji społecznej osób skazanych. Wkrótce opracowany zostanie szczegółowy zakres, w ramach którego Zakład Karny w Raciborzu oraz Nadleśnictwo z Rud będą ze sobą współpracowały - podkreśla por. Maciej Konior, Dyrektor Zakładu.
Skąd pomysł na takie działanie? - Prace trwały kilka tygodni. Wszystkie karmniki osadzeni wykonywali ręcznie, bez skomplikowanych narzędzi. Pracami kierował technik ds. terapii zajęciowej. Realizacja powyższego projektu dała kolejny raz możliwość otwarcia się Zakładu Karnego w Raciborzu na świat zewnętrzny. Pokazała, że zarówno Służba Więzienna, jak i pozostający pod jej opieką skazani są w stanie mieć pozytywny i twórczy wkład w życie, także nieść pomoc poza mury więzienia - wyjaśnia Piotr Król, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu.
Dla osadzonych to bardzo istotne, że mogą uczestniczyć w czymś ważnym. W ten sposób budują poczucie własnej wartości, uczą się wielu pożytecznych rzeczy, m.in. tego, że dzięki wykonywaniu rękodzieł mogą żyć lepiej, bez agresji, przemocy, a w dodatku nieść pomoc. Osadzeni coraz częściej biorą udział w różnych akcjach i sami angażują się w działania pomocowe. - Poza tym to także duża satysfakcja i sukces wychowawczy, że podopieczni robią coś, co może przydać się także innym. Również zwierzętom leśnym - podkreśla jeden z członków zespołu terapeutycznego.
źródło: Zakład Karny w Raciborzu, oprac. (d)
Ludzie
Dyrektor Okręgowy Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.
Mgr inż. Robert Pabian były nadeśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, obecnie dyrektor RDLP w Katowicach. Jest także myśliwym.