Miasto dołoży się do grzejników i termostatów
Rada Miasta Rybnika zdecydowała o zmianie zasad udzielania dotacji na dofinansowanie kosztów podłączenia budynków wielorodzinnych do sieci ciepłowniczej. Katalog kosztów kwalifikowanych rozszerzono o zakup oraz montaż grzejników i termostatów.
Przy zmianie sposobu ogrzewania podstawowy koszt inwestycji związany jest z zakupem i montażem źródła ogrzewania. W przypadku ogrzewania sieciowego pracuje ono zdalaczynnie, a ciepło dostarczane jest do budynku przy pomocy sieci. Dla tego typu inwestycji istotne są więc inne wydatki:
– W całym przedsięwzięciu inwestycyjnym bardzo często dominującym jest koszt zakupu oraz montażu grzejników i termostatów. Włączenie tych pozycji do katalogu kosztów kwalifikowanych będzie więc miało bezpośrednie przełożenie na wysokość udzielanego dofinansowania – tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera, na wniosek którego Rada Miasta Rybnika przyjęła stosowną uchwałę 23 kwietnia.
Do tej pory (zgodnie z podjętą przez Radę Miasta Rybnika uchwałą z 13 grudnia 2018 roku), przy dofinansowaniu inwestycji polegającej na likwidacji w budynku wielorodzinnym źródła ciepła opalanego paliwem stałym (niespełniającym wymagań klasy 5 i wyższej) i jego zastąpieniu podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania uwzględniane były koszty wykonania przyłącza, węzła cieplnego oraz instalacji wewnętrznej (za wyjątkiem grzejników).
Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego (zobacz projekt uchwały). O dotację mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i osoby fizyczne.