Chcieli dotacje na gaz, teraz rezygnują
Urząd Gminy w Godowie wydłużył do 25 maja nabór wniosków o dotacje do wymiany starych kotłów w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Czy to oznacza, że brakuje chętnych? – Chętni są, ale niektórzy rezygnują – tłumaczy Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.
GODÓW Urząd Gminy w Godowie drugi rok z rzędu dotuje przede wszystkim zakup kotłów gazowych, które mają zastąpić używane w domach kopciuchy. W praktyce wygląda to tak, że jeśli ktoś chce wymienić starego kopciucha, to jeśli chce liczyć na dotację z urzędu, musi wymienić go na kocioł gazowy. Włodarze gminy tłumaczą, że to bardziej ekologicznie podejście, tym bardziej że zdecydowana większość gminy jest zgazyfikowana. Większość to nie znaczy całość. Są miejsca, w których sieci gazowej nie ma, więc niektórzy mieszkańcy nie mogą skorzystać w ogóle z dotacji. Chyba że w danym roku nie ma wystarczającej liczby chętnych na kotły gazowe, to wtedy gmina dotuje pozostałe źródła ciepła, w tym kotły na pelet i węgiel.
W tym roku gmina planuje udzielić setkę dotacji po 5 tys. zł każda. Jeszcze w poniedziałek 11 maja, podczas sesji Rady Gminy w Godowie, wójt Mariusz Adamczyk wyjaśniał, że złożono ponad 90 wniosków na kotły gazowe. Dwa dni później na stronie urzędu została zamieszczona informacja o tym, że nabór dotacji na kotły gazowe został wydłużony. – W zasadzie złożono już prawie setkę wniosków, ale część mieszkańców, którzy złożyli wnioski, wycofała je, a inni dzwonią, że też będą wycofywać wnioski. Nie wszyscy po prostu zdążą załatwić formalności związane z wykonaniem wewnętrznej instalacji gazowej. Dlatego zdecydowaliśmy się wydłużyć nabór wniosków – mówi wójt Mariusz Adamczyk. Nabór będzie kontynuowany do 25 maja włącznie.
Urząd gminy przypomina, że wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej w celu montażu gazowego kotła CO wymaga wykonania projektu technicznego i uzyskania pozwolenia na budowę. Organem właściwym w sprawie pozwolenia na budowę jest Starosta Wodzisławski.
(art)
Wniosek o udzielenie dofinansowania, wraz z wymaganymi załącznikami, udostępniony jest na stronie internetowej gminy. Druki dostępne są również przy wejściu do budynku Urzędu Gminy. Wnioski składać można elektronicznie na adres: pone2020@godow.pl, pocztą tradycyjną lub bezpośrednio do skrzynki podawczej opisanej „PONE 2020” i zlokalizowanej przy wejściu do budynku Urzędu Gminy. Skrzynka dostępna jest w poniedziałki od godziny 7.30 do 16.30, od wtorku do czwartku w godzinach od 7.30 do 14.30 i w piątki od godziny 7.30 do 12.30.
Do obserwator
Nie ma sprawności większej niż 100%, a i ta jest tylko teoretyczna z punktu fizyki - inżynierii.
A podawane dane na na kotłach gazowych czy pompach ciepła to tylko sposób zapisu.
Z tym ogrzewaniem to jest tak - Disiaj się opłaca to, a jutro jak ktoś dostanie tą zabujczą kopertę, to napisze że opłaca się co innego. Nie trudno zauważyć że tu lobby węglowe działa. Mógłbym wskazać kilkanaście kłamliwych artykółw na temat ogrzewania, które wprowadzają ludzi w błąd. Wszyscy naiwni którzy dają się nabrać na kocioł węglowy lub pelet będą tego za kilka lat żałować. Niewygodne komentarze w których pisze się prawdę są często usuwane. Ktoś inny musi się tym zająć.
@Maryjan Kocioł indukcyjny to przepływowy ogrzewacz elektryczny. Nie ma sprawności większej niż 100% a 1kWh energii elektrycznej kosztuje ok. 55 groszy. Jak ci wyszło że ogrzewanie tym kotłem jest tańsze niż gazowym (o węglowym nie piszę bo jest jeszcze tańsze niż gazem) jeśli 1kWh energii z gazu spalanego w kotle kondensacyjnym o sprawności 100% (a nawet wyższej energetycznej) kosztuje około 15-20 groszy?
Jak ktoś nie wie jak działa kuchenka indukcyjna, to niech na początek kupi sobie takie coś. Darmowa dostawa na paczkomaty do 20 czerwca.
https://allegro.pl/oferta/plyta-indukcyjna-kuchenka-elektryczna-1-palnik-8464933104
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Brawo Godów,węgiel to przeżytek,węgiel to syf