Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dziś przypada 30. rocznica pierwszych wyborów samorządowych

Dokładnie 30 lat temu w niedzielę 27 maja 1990 r., zostały przeprowadzone pierwsze w III RP wybory samorządowe. Były one również pierwszymi w pełni wolnymi i demokratycznymi wyborami w Polsce od zakończenia II wojny światowej.

Dziś przypada 30. rocznica pierwszych wyborów samorządowych
Fot. UM w Wodzisławiu Śl.

Po wyborach do parlamentu (które były tylko częściowo wolne) z czerwca 1989 roku sprawa odbudowy samorządu gminnego pojawiła się już podczas pierwszych posiedzeń Senatu w lipcu tego roku. W styczniu 1990 roku senatorowie zakończyli pracę nad projektem reformy. Sejm przyjął ustawę o samorządzie gminnym 8 marca 1990 roku. Ustawa przewidywała wprowadzenie jednostopniowego samorządu terytorialnego. W miejsce istniejących w PRL rad narodowych utworzono rady gminy. Reforma przeprowadzona przez rząd Tadeusza Mazowieckiego, uchodzi za jedną z najbardziej udanych w historii III RP. 

Warto zwrócić uwagę, że reforma z 1990 r. była niepełna. Nie wprowadziła bezpośredniego wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów. To nowo wybrane rady gmin powoływały swoje władze wykonawcze, tj. prezydentów miast (w miastach powyżej 100 000 mieszkańców oraz tych, gdzie dotąd byli prezydenci, czyli praktycznie w większości miast powyżej 50 000 mieszkańców), burmistrzów (w mniejszych miastach) oraz wójtów (w gminach wiejskich). Dopiero od 2002 r. wprowadzono również bezpośredni wybór wójtów, burmistrzów i prezydentów. 

30 lat temu wprowadzono jedynie samorząd gminny. Dopiero kolejna reforma z 1999 r. wprowadziła samorząd powiatowy i wojewódzki. 30 lat temu zupełnie inaczej wyglądał również podział administracyjny miast i gmin, wchodzących obecnie w skład powiatu wodzisławskiego. Jako odrębne jednostki samorządu terytorialnego funkcjonowały: miasto Wodzisław Śląski (w skład którego wchodziły wówczas Marklowice, Pszów, Radlin i Rydułtowy) oraz gminy wiejskie: Lubomia, Godów, Gorzyce i Mszana. 

O pierwszych wyborach samorządowych przypomina dziś Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia. - Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów polskich przemian ustrojowych. Samorządność uwolniła naszą obywatelską energię do współtworzenia. To ona pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych – mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca. - Odrodzona samorządność dała nam wiele praw i przywilejów. Razem z nimi jednak otrzymaliśmy także szereg obowiązków i ogromną odpowiedzialność za lokalną społeczność. Doceniajmy to, że dzięki samorządności możemy mieć duży wpływ na to, co dzieje się w naszym bezpośrednim otoczeniu. Korzystajmy z możliwości, jaką daje nam współczesne prawo i bierzmy aktywny udział w wyborze naszych przedstawicieli do samorządu. Bez samorządności demokracja nie istnieje, to podstawa naszej wolności. Doceniajmy ją zatem – dodaje prezydent Wodzisławia Śl.

W kolejnych newsach na portalu Nowiny.pl postaramy się przedstawić składy rad gmin Wodzisławia, Lubomi, Godowa, Gorzyc i Mszany I kadencji, wraz z przewodniczącymi, zarządami gmin i ich włodarzami.  

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].