Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wycinka w czasie epidemii [AKTUALIZACJA]

WODZISŁAW ŚLĄSKI Sytuacja zagrożenia koronawirusem spowodowała zmiany w pracy urzędów, a co za tym idzie również przedłużone terminy wydawania decyzji i odpowiedzi na pisma mieszkańców. Co z wycinką drzew, jeśli minęło 14 dni od zgłoszenia?

Wycinka w czasie epidemii [AKTUALIZACJA]

Obecnie urzędnicy muszą dostosowywać swoją pracę nie tylko do obowiązujących dotychczas przepisów, ale także do specustawy o koronawirusie. Dlatego zasadne wydaje się pytanie o możliwość wycięcia drzewa na własnej działce, jeśli po 14 dniach nie otrzymaliśmy od urzędu żadnej odpowiedzi. Do tej pory po takim okresie mieszkaniec mógł wyciąć drzewo na podstawie tzw. milczącej zgody. Jak zrobić to obecnie, aby nie narazić się na karę za wycięcie drzewa?

Przede wszystkim należy również zwrócić uwagę, że obecnie trwa sezon lęgowy, więc wycinka drzew może być ograniczona. – Sezon lęgowy trwa od 1 marca do 15 października, jednak nie oznacza to, że w tym czasie w ogóle nie wolno wycinać drzew. To zależy od faktu, czy na danym drzewie znajduje się gniazdo. Po zgłoszeniu chęci wycięcia drzewa urzędnicy przeprowadzają oględziny w terenie (mają na to 21 dni od momentu zgłoszenia chęci wycinki drzewa – przyp. red.) i stwierdzają, czy na wskazanym drzewie są gniazda, czy nie – wyjaśnia Mateusz Jamioła z UM Wodzisławia Śląskiego. Oględziny nie są obligatoryjne przy każdym zgłoszeniu, ale zazwyczaj urzędnicy sprawdzają, co będzie wycinane. Po tych oględzinach urzędnicy mogą wnieść sprzeciw. Mają na to 14 dni.

– Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, w przypadku zamiaru usunięcia drzewa, które rośnie na nieruchomości stanowiącej własność osób fizycznych i jest usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa. Organ dokonuje oględzin, po których, w terminie 14 dni, może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw – wyjaśnia Justyna Zagola, Główny specjalista ds. ochrony przyrody w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego. Tak było do tej pory.

I choć przepisy te nadal obowiązują, to zmianę wnoszą przepisy o koronawirusie. – Specustawa o COVID-19 zawiesza bieg określonych terminów, w związku z czym nie biegnie 14 dniowy termin na wniesienie sprzeciwu. Organ jednak może wydać wnioskodawcy zaświadczenie o braku wniesienia sprzeciwu, które wyłącza w przyszłości możliwość jego wniesienia i upoważnia właściciela do usunięcia drzewa – tłumaczy Justyna Zagola. W wodzisławskim magistracie takie zaświadczenia są wydawane mieszkańcom, którzy chcą usunąć drzewo. Każdy, kto planuje wycinkę drzewa i zgłosił ten fakt do urzędu, powinien w swoim interesie zaopatrzyć się w takie zaświadczenie. Będzie ono w przyszłości chronić przed ewentualną karą.

Szymon Kamczyk


Są wyjątki

Od przepisów dotyczących konieczności zgłoszenia wycinki istnieją wyjatki. Wycinki nie trzeba zgłaszać w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jednolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego i 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew. – Jeśli drzewa nie osiągają tych rozmiarów, to nie ma potrzeby zgłaszania do urzędu gminy chęci wycinki – mówiła Nowinom Anna Brzemia-Hoszycka z Urzędu Gminy w Godowie. Nie trzeba też zgłaszać chęci wycinki drzew owocowych, chyba że rosną na terenach objętych opieką konserwatora zabytków. Wówczas na wycięcie takich drzew owocowych należy uzyskać stosowną zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jeśli na wysokości 5 cm ich obwód przekracza 50 cm.

AKTUALIZACJA

Jak informują urzędnicy z Wodzisławia Śląskiego, przestały już obowiązywać przepisy administracyjne związane z ustawą covidową. Dlatego również zagadnienia związane z wycinką drzew wróciły do stanu sprzed epidemii. Po zgłoszeniu do urzędu planu wycinki, urzędnicy mają 21 dni na przeprowadzenie oględzin w terenie, po których biegnie okres 14 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu, o czym pisemnie poinformowany zostanie zgłaszający. Jeśli takiego sprzeciwu nie ma, po 14 dniach drzewo można wyciąć. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].