MZ odpowiada na apel pracowników transgranicznych. Apelujący: specyfika życia na pograniczu jest obca naszym rządzącym
Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na apel pracowników transgranicznych, który skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego. W dokumencie podnosili potrzebę przywrócenia swobody przemieszczania się, czyli otwarcia granic. – Niestety z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia niewiele wynika, można odnieść wrażenie, że w dalszym ciągu specyfika życia na pograniczu jest obca naszym rządzącym – komentuje Anna Masny, jedna z zatrudnionych po czeskiej stronie.
Ministerstwo odpowiada
Szanowni Państwo,
w odpowiedzi na apel z dnia 1 czerwca 2010 r. przesłany na adres kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który następnie przekazany został do Ministerstwa Zdrowia celem rozpatrzenia w sprawie przywrócenia swobody przemieszczania się osób zgodnie z traktatem z Schengen, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.
W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż od 20 marca 2020 r. do odwołania, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje stan epidemii wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491 z późn. zm.), który obliguje wszystkich do pełnej mobilizacji w celu ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. W aktualnej sytuacji epidemiologicznej staramy się wszyscy do minimum ograniczyć ryzyko przenoszenia się wirusa.
W tym miejscu nadmieniam, iż pracownicy transgraniczni, studenci i uczniowie od dnia 4 maja 2020 r. uzyskali możliwość przekraczania granicy bez konieczności odbywania 14-dniowej kwarantanny. Powyższe zostało wprowadzone na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 792) oraz powtórzone w kolejnych nowelizacjach.
Aktualnie, zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 964, z późn. zm.) obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną nie stosuje się dla osób podróżujących w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG a także Szwajcarii oraz w celu pobierania nauki w RP lub państwie sąsiadującym, w tym także dla opiekunów uczniów i dzieci. Przy czym osoby te, przekraczając granicę państwową, są obowiązane udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych lub pobieranie nauki w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.
Z uwagi na sytuację epidemiczną nie dotyczy to osób przekraczających granice RP w celach turystycznych czy prywatnych. Osoby takie nadal mają obowiązek odbycia, w przypadku przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkowej kwarantanny, trwającej 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy, wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi.
Na obecnym etapie zmniejszania ograniczeń związanych ze stanem epidemii, zgodnie z decyzją podjętą przez Radę Ministrów, przedmiotowe wyłączenie nie objęło osób przekraczających granicę w celach turystycznych i prywatnych.
Jednocześnie uprzejmie informuję, iż każdorazowe zmniejszanie ograniczeń wynikających z zaistniałej sytuacji epidemiologicznej jest poprzedzone analizą. W związku z powyższym ewentualne podjęcie decyzji o wyłączeniu obowiązku kwarantanny w odniesieniu do osób przekraczających granicę w celach turystycznych i prywatnych w tych państwach będzie uzależnione od sytuacji epidemiologicznej, która będzie stanowić również wynikową obecnego „poluzowania” wymagań oraz możliwe będzie w kolejnych etapach tzw. odmrażania gospodarki.
Informuje również, iż wszelkie ograniczenia, jakich nałożenie na obywateli Minister Zdrowia rekomenduje Radzie Ministrów, jak też poszczególnym Ministrom, mają na celu jedynie powstrzymanie pandemii COVID-19. Jeśli sytuacja epidemiczna będzie ulegała systematycznej poprawie, to Minister Zdrowia będzie rekomendował łagodzenie lub nawet rezygnację z poszczególnych obostrzeń.
Nadmieniam również, że zgodnie z przyjętymi zasadami Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Radą Ministrów systematycznie przeprowadzą ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Dalsze decyzje dotyczące łagodzenia obostrzeń i nakazów, zależeć będą od liczby notowanych zachorowań oraz rozwoju sytuacji epidemicznej.
Z poważaniem,
Jakub Bydłoń
Dyrektor
Na kolejnej stronie komentarz apelujących.
Bolsonaro
całkiem ci już mózg zryło od tej TVNienawiść.
całkiem ci już mózg zryło od tej tvp
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem