Czy kawa jest zdrowa?
Na temat kawy zdążyło przez lata powstać wiele mitów, które często są niesłusznie powielane, co budzi sporo wątpliwości co do sensu picia tego gorzkiego napoju. Nie brakuje głosów mówiących o tym, że kawa jest wręcz szkodliwa oraz licznych dowodów wskazujących na wymierne korzyści z jej picia. Znaczenie ma to, po jakiego rodzaju kawę sięgamy, jakiej jest ona jakości, jak ją przyrządzamy i w jakich ilościach pijemy.
Zdrowa czy szkodliwa – jak to jest z tą kawą?
Dobra palarnia kawy ma do zaoferowania wysokiej jakości produkty, z których można przygotować niezwykle aromatyczny i smaczny napój, będący w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających smakoszy. Pojawia się jednak pytanie, czy rzeczywiście warto odwiedzić sklep z kawą i zdecydować się na jej zakup? Niektórzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez świeżo zaparzonej filiżanki kawy, sięgają po ten napój parę razy dziennie. Nie brakuje też tych ze sceptycznym nastawieniem do małej czarnej ze względu na niepochlebne opinie na jej temat (odnośnie negatywnego wpływu na zdrowie). Prawda jest taka, że wszystko w nadmiernej ilości szkodzi, łącznie z wodą, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W kawie problematyczna jest obecność kofeiny i akrylamidu. Okazuje się jednak, że dużo większe ilości toksycznego akrylamidu znajdują się w tym, czego sobie na co dzień wiele osób nie odmawia – w wysoko przetworzonej żywności, szczególnie typu fast-food. Obecny jest nawet w pieczywie, będącym nieodłącznym elementem diety milionów ludzi na całym świecie.
Ilości akrylamidu w kawie są bardzo małe i nikt nie pije jej codziennie litrami. Dla przykładu - w przypadku paczki chipsów zawartość tego związku odpowiada aż 79 filiżankom kawy. Zjadając bochenek chleba pszennego, dostarczamy sobie tyle akrylamidu, co po wypiciu 16 filiżanek kawy. Jeśli chodzi o kofeinę, bezpieczną dawką dzienną będzie 400 mg. Filiżanka espresso o pojemności 30 ml dostarcza 65 mg kofeiny, 200 ml Americano to 140 mg kofeiny. Związek ten znajduje się w wielu innych produktach - herbata, czekolada czy inne napoje typu Cola. Kawy nie należy pić do posiłku, co zaburza absorpcję żelaza ani przed snem, gdyż istnieje duże ryzyko skrócenia go i pogorszenia jego jakości. Trzeba również zachować ostrożność w przypadku przyjmowania niektórych leków, gdyż może nasilać ich działanie.
Pij kawę na zdrowie?
Liczne badania naukowe potwierdzają wymiernie korzyści picia kawy - pod warunkiem, że jest ona wytworzona z wysokiej jakości ziaren. Sięgając po produkt ekologiczny, można oczekiwać wręcz prozdrowotnego wpływu na organizm. Okazuje się, że mała czarna bez dodatków:
- zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych rodzaju raka,
- łagodzi obawy choroby Parkinsona,
- wpływa korzystnie na pracę wątroby,
- wzmaga wydzielanie endorfin,
- redukuje ryzyko Alzheimera,
- wspomaga odchudzanie,
- zapobiega łysieniu,
- obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II,
- chroni przed depresją,
- pozwala uzyskiwać lepsze wyniki treningowe w przypadku sportowców,
- sprzyja zachowaniu sprawności umysłowej,
- poprawia logiczne myślenie i zdolność koncentracji,
- usprawnia krążenie krwi,
- ma korzystny wpływ na mięsień sercowy.
Materiał zewnętrzny