Dziś 100-lecie śląskiej autonomii
W środę 15 lipca upływa dokładnie 100 lat od uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, czyli faktycznej autonomii ówczesnego województwa śląskiego.
Statut Organiczny Województwa Śląskiego sformułowała ustawa konstytucyjna Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 r. Była to pierwsza w II Rzeczypospolitej ustawa konstytucyjna - uchwalona jeszcze przed konstytucją dla całej Polski. Autonomię nadano Górnemu Śląskiemu w obliczu zbliżającego się plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności państwowej tego regionu.
Statut nadawał ówczesnemu województwu śląskiemu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy m.in. powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst statutu zawierał 45 artykułów. Podczas prac nad nimi dążono do zachowania równowagi między samorządnością regionu a zwierzchnictwem władzy państwowej.
Autonomiczne woj. śląskie faktycznie przestało działać we wrześniu 1939 r. wraz z okupacją i przyłączeniem do III Rzeszy, a formalnie - 6 maja 1945 r., kiedy komunistyczna Krajowa Rada Narodowa zniosła autonomię. Obecnie do przedwojennego wzorca autonomii odwołują się środowiska postulujące m.in. zwiększenie zakresu samorządności regionu i większą rolę edukacji regionalnej.
W rocznicę uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, świętowany jest również przez niektóre środowiska odwołujące się do autonomii Dzień Flagi Śląskiej. Przypomniał dziś o niej m.in. Urząd Gminy w Godowie. - Gmina Godów włączyła się w inicjatywę mającą na celu upamiętnienie Dnia Śląskiej Flagi przypadające na 15 lipca, poprzez wywieszenie flagi na budynku Urzędu - czytamy na oficjalnym profilu społecznościowym gminy Godów.
O rocznicy uchwalenia autonomii przypomina też Gmina Mszana na swoim profilu społecznościowym, przypominając za Ruchem Autonomii Śląska kulisy uchwalenia Statutu Organicznego.
O Dniu Śląskiej Flagi przypomina miasto Radlin, publikując zdjęcia śląskich flag i dodając wpis: "Dziyń Ślōnskij Fany - Dzień Śląskiej Flagi".