Krzanowice uruchamiają punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”
Krzanowice to kolejna gmina powiatu raciborskiego, gdzie zostanie uruchomiony punkt przyjęć w ramach programu „Czyste powietrze”. Ekodoradca swoją działalność rozpocznie w drugim tygodniu sierpnia.
Burmistrz: odpowiadamy na oczekiwania mieszkańców
Po uruchomieniu punktu mieszkańcy gminy Krzanowice będą mogli składać wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”, walczącego ze smogiem. Przypomnijmy, program oferuje dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku. Utworzenie punktu w urzędzie jest efektem podpisanego porozumienia Krzanowic z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Burmistrz Andrzej Strzedulla podkreśla, że dzięki punktowi mieszkańcy będą mieli łatwiejszy dostęp do pozyskiwania dotacji w ramach rządowego programu. – Mieszkańcy będą mieli możliwość zarówno uzyskania porady, co do sposobu wypełnienia wniosku, jak i będą mogli złożyć wniosek w urzędzie – tłumaczy włodarz. Punkt swoją działalność rozpoczyna 11 sierpnia. Mieszkańcy chcący skorzystać z usług ekodoradcy mogą przyjść do urzędu w ramach godzin jego funkcjonowania. Doradzać mieszkańcom będzie urzędniczka Paulina Bokwa.
Zatrudnienie urzędnika na funkcję ekodoradcy ma być sprawdzeniem, jakim zainteresowaniem ze strony mieszkańców będą cieszyły się te porady. Nie brakuje jednak opinii samorządowców, że propozycję tworzenia w gminach i miastach punktów przyjmowania wniosków traktują jako kolejną próbę dołożenia samorządom zadań rządowych, za czym w dodatku nie idą pieniądze na realizację tych zadań. – Każdy koszty bierze pod uwagę, ale w naszym przypadku było dużo zapytań mieszkańców w sprawie możliwości uruchomienia tego punktu. Zobaczymy, jak będzie to w praktyce funkcjonowało, czy będzie potrzeba zatrudniania osobnego pracownika, czy uda się połączyć tę funkcję z innym stanowiskiem. Zobaczymy, ile faktycznie tych porad będziemy udzielali – odpowiada burmistrz Strzedulla, kiedy poruszamy problem słyszany w innych samorządach.
Łatwiejszy dostęp
Urzędnicy z Krzanowic podkreślają, że od połowy maja ruszyła nowa wersja rządowego programu „Czyste powietrze”. – Program ten istnieje na rynku od roku 2018 roku. W tym roku zaszły w nim istotne dla wnioskodawców zmiany mające na celu zwiększenie dostępności dofinansowania, dostosowanie do zgłaszanych oczekiwań oraz przyspieszenia tempa realizacji programu – podkreślają urzędnicy. Jak dodają, do najważniejszych zmian należy znaczne uproszczenie wniosku oraz skrócenie czasu jego rozpatrywania do 30 dni. Rezygnuje się również z konieczności podawania we wniosku informacji technicznych, których uzupełnianie sprawiało wnioskodawcom problemy na etapie jego wypełniania. Zmieniona została także dotychczasowa zasada dotycząca konieczności rozpoczęcia inwestycji po złożeniu wniosku. W nowym naborze możliwe jest złożenie wniosku o dofinansowanie w okresie do 6 miesięcy od chwili rozpoczęcia inwestycji (dotyczy to inwestycji rozpoczętych po 15 maja 2020 r.).
Ludzie
Burmistrz Krzanowic.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja