Ruiny będą miały nowe życie
REGION W Żorach odbyła się specjalna konferencja prasowa, podczas której podpisano umowę na wykonanie remontu zabytkowego pałacu w dzielnicy Baranowice. W Tworkowie natomiast oddano do użytku wieżę widokową, a w Wodzisławiu wkrótce ruszy remont baszty.
Od początku lat 90., kiedy w budynku pałacu w Baranowicach zakończyła działalność szkoła podstawowa, budynek przechodził z rąk do rąk i powoli niszczał. Ostatecznie od prywatnego właściciela odkupiło go miasto, jednak przez lata nie było możliwości finansowych, aby przeprowadzić poważny remont. W tym roku się to zmieni. W tym roku rozpoczną się prace remontowe przy zabytku, dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Urząd Miasta Żory otrzymał w czerwcu 2019 roku decyzję o dofinansowaniu w wysokości aż 13 153 015,14 zł dla projektu pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach”. – Dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz nakładom finansowym z budżetu miasta przeprowadzone zostaną kompleksowe działania, polegające na renowacji zabytkowego pałacu z XVII wieku oraz zagospodarowaniu jego otoczenia i parku – mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory. Pałac zostanie odrestaurowany od fundamentów aż po dach, przy zachowaniu jego pierwotnego układu architektonicznego. Efekty prac będą widoczne zarówno na zewnątrz, gdzie podczas remontu elewacji odtworzone zostaną historyczne detale oraz stolarka drzwiowa i okienna, jak i w środku, gdzie zaplanowano m.in. rekonstrukcję pochodzących z około 1900 roku polichromii. Mieszkańcy będą mogli także wybrać się na spacer do przylegającego do pałacu parku w stylu angielskim, który również przejdzie metamorfozę. Pojawią się w nim nowe ścieżki spacerowe, mostki oraz mała architektura. Obiekt zyska nowe funkcje. W budynku przewidziano część z wielofunkcyjnymi salami działań artystycznych, część gastronomiczną oraz część wystawienniczą.
Wieża widokowa już działa
Efekty prac możemy już oglądać również w Tworkowie, gdzie w minionym tygodniu oddano do użytku wieżę widokową na terenie ruin zamku. – Zamek w całości nie doczekał do naszych czasów. W okresie dwudziestolecia międzywojennego obiekt został strawiony przez pożar, a następnie zniszczony podczas działań wojennych z 1945 roku, ślady których dalej noszą zamkowe mury. Dzieło odbudowy neorenesansowego zabytku podjęła dopiero gmina Krzyżanowice, która sukcesywnie prowadziła prace zabezpieczającego ruin przed dalszą erozją – informują urzędnicy z Krzyżanowic. Efekt tych prac można już teraz podziwiać. Wieża widokowa wraz z ruinami zamku dostępna jest każdego dnia w godzinach od 10.00 do 19.00.
W przyszłym roku nasza baszta
Wkrótce mają rozpocząć się także prace przy wodzisławskiej baszcie romantycznej. Teren został już przekazany wykonawcy i zabezpieczony. W obiekcie ma powstać wieża widokowa dostępna dla zwiedzających, odtworzone zostaną klatki schodowe, powstanie balkon zewnętrzny od strony zachodniej, a wnętrze zostanie oświetlone. Na zewnątrz powstać mają ławki, stojaki na rowery i śmietniki. Jak pisaliśmy w maju, najtańsza oferta w przetargu na remont baszty wyniosła 555 tys. zł, a prace będzie można przeprowadzić dzięki środkom unijnym. Miasto otrzymało na ten cel dotację w wysokości ponad 122 tys. euro.
Szymon Kamczyk
Ludzie
Prezydent Żor