Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

100 lat temu wybuchło II Powstanie Śląskie. Są flagi jest i konkurs

Równo sto lat temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., wybuchło II powstanie śląskie. Było to jedno z tych powstań w historii Polski, które zakończyło się sukcesem. - Dla Wodzisławia Śl. miał dość symboliczne znaczenie - zauważa prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

100 lat temu wybuchło II Powstanie Śląskie. Są flagi jest i konkurs
Z okazji 100. rocznicy II Powstania Śląskiego flagami został udekorowany pomnik Powstańców Śląskich znajdujący się na placu Wojciecha Korfantego w Wodzisławiu Śl. (fot. SKM w Wodzisławiu Śl.)

Przypada dziś 100 rocznica II Powstania Śląskiego, które wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. Z okazji jubileuszu w wielu miejscowościach Górnego Śląska można zobaczyć biało-czerwone flagi. Również w Wodzisławiu Śl. udekorowano pomnik Powstańców Śląskich znajdujący się na placu Wojciecha Korfantego.

Jakie znaczenie miało II powstanie śląskie, dla naszej ziemi i czy było ono wyjątkowe? Przede wszystkim był to pierwszy ze zrywów śląskich, które zakończyło się sukcesem. Miało na celu zademonstrowanie siły polskiej ludności i dążenie do zjednoczenia z Polską, było też reakcją na prowadzony przez Niemców terror. - Drugi zryw propolsko nastawionych Górnoślązaków, który miał miejsce bezpośrednio po bitwie warszawskiej i w czasie trwającej jeszcze polskiej kontrofensywie znad Wieprza, dla Wodzisławia Śl. miał dość symboliczne znaczenie - wyjaśnia Piotr Hojka, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i jednocześnie historyk wodzisławskiego Muzeum.

Piotr Hojka dodaje, że o ile w 1919 r. w czasie I powstania śląskiego walki trwały głównie w Godowie, Gołkowicach i Pszowie, tak w II powstaniu śląskim, po raz pierwszy powstańcy śląscy zdobyli szturmem Wodzisław, a nad budynkiem magistratu (obecnie Muzeum) po raz pierwszy zawisła biało-czerwona flaga. Rok 1920 był więc okresem dość symbolicznym, kiedy to po raz pierwszy nad miastem powiewała polska flaga – najpierw w rękach uczestników manifestacji patriotycznej w wigilię 3 maja, a później po wybuchu II powstania śląskiego i zdobyciu miasta przez powstańców śląskich nad magistratem. - Obchodzimy 100. rocznicę tego ostatniego wydarzenia, które wpisuje się w szerszy kalendarz wydarzeń związanych ze zmianą przynależności państwowej ziemi wodzisławskiej 100 lat temu - zauważa prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.


Z okazji rocznicy II Powstania Śląskiego powiat wodzisławski zaprasza do udziału w konkursie. Już od jutra (20.08), codziennie przez 6 dni, czyli tyle, ile trwało powstanie, na fanpage’u powiatu o różnych porach dnia będą pojawiać się pytania konkursowe. - Osoba, która jako pierwsza w komentarzu udzieli prawidłowej odpowiedzi, zwycięży. Pytania będą różne, ale rzecz jasna, wszystkie będą dotyczyć powstań śląskich. Codziennie wyłonimy i nagrodzimy jedną osobę - przekazuje Wojciech Raczkowski z wodzisławskiego starostwa. Dodaje, że do wygrania będą zestawy gadżetów promocyjnych powiatu, a przede wszystkim unikalna kolekcjonerska szolka powstańca z limitowanej kolekcji porcelany śląskiej. Każda z indywidualnym certyfikatem. Regulamin konkursu dostępny TUTAJ

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].