Śląski Oddział Straży Granicznej uczcił pamięć Powstańców Śląskich
20 sierpnia, z okazji 100. rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego, Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek wraz ze swoim zastępcą płk SG Markiem Kochem zapalili okolicznościowe znicze oraz złożyli wieniec pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Raciborzu.
Jedna z Placówek Śląskiego Oddziału Straży Granicznej jest imienia „Powstańców Śląskich”. Ponadto w Śląskim Oddziale Straży Granicznej tradycją stało się, że wszyscy nowo przyjęci do służby funkcjonariusze pogłębiają swoją wiedzę historyczną w czasie wizyty w muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. i trwało do 25 sierpnia 1920 roku. Wydarzenie to było jednym z pięciu zakończonych sukcesem powstań zbrojnych w historii Polski. Sukces powstańców umożliwił podpisanie porozumienia o zawieszeniu walk i spełnienie najważniejszych postulatów. To dało Polakom nadzieję na lepszą przyszłość naszego kraju.
Powstańcy śląscy są wielkimi bohaterami. Jako symbol walki ludu śląskiego, jako przykład wielkiego patriotyzmu, poświęcenia i oddania, stanowią autorytet dla wielu pokoleń. Powstańcy w swej wizji Polski, do której szli poprzez walkę, pragnęli, aby była ona państwem sprawiedliwym i wolnym. Wartości ideowe powstańców stały się własnością całego narodu polskiego.