Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończona. Które szkoły najpopularniejsze?
Ile osób zostało przyjętych do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat wodzisławski? Które placówki cieszyły się największą popularnością wśród absolwentów podstawówek? Na te oraz inne pytania mamy odpowiedzi.
POWIAT Jak co roku, ogromne emocje wśród uczniów, a także rodziców, wywołuje nabór do szkół ponadpodstawowych. Nie inaczej było także w tym roku. Miniona rekrutacja była jednak zdecydowanie inna niż wcześniejsze. Przede wszystkim miała na to wpływ pandemia koronawirusa. Kilka dni temu poznaliśmy wyniki rekrutacji do placówek prowadzonych przez powiat wodzisławski.
Są jeszcze wolne miejsca
W rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 powiat wodzisławski we wszystkich prowadzonych przez siebie szkołach przygotował łącznie: 29 oddziały, na które składało się 1248 miejsc. Znalazło się w tym: 416 miejsc i 13 oddziałów w liceach ogólnokształcących, 544 miejsc i 17 oddziałów w technikach oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śl., 288 miejsc i 9 oddziałów w szkołach branżowych. – Aktualna liczba przyjętych uczniów wynosi 1100, więc dysponujemy jeszcze łącznie ponad setką wolnych miejsc w niektórych oddziałach – mówi Agnieszka Lepiorz z wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl.
Najpopularniejsze szkoły
Które placówki cieszyły się największą popularnością wśród absolwentów szkół podstawowych? Jak wskazuje Agnieszka Lepiorz największym powodzeniem w tegorocznym naborze cieszyło się I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. – Ze względu na dużą liczbę chętnych, zdecydowaliśmy się na otwarcie drugiego oddziału o rozszerzeniu biol-chem-j.ang/mat – wymienia. Dodaje, że dużym zainteresowaniem cieszył się również kierunek technik żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. oraz technik informatyk i technik programista w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.
Koronawirus pokrzyżował plany
Agnieszka Lepiorz nie ukrywa, że w związku z pandemią promocja naboru i sam proces rekrutacji były w dużym stopniu utrudnione. – Nie mieliśmy okazji spotkać się z uczniami i rodzicami osobiście – na wywiadówkach i spotkaniach w szkołach, które były planowane. Nie udało się też zorganizować targów edukacyjnych, na których przedstawiamy ofertę wszystkich powiatowych szkół ponadpodstawowych – ubolewa. Dodaje, że mimo to wydział oświaty działał w inny sposób, np. organizując wideokonferencje dla chętnych ósmoklasistów na temat całego naboru, procesu rekrutacji elektronicznej oraz oferty szkół. Tradycyjnie, jak co roku, starostwo przygotowało również informator naborowy (tym razem jedynie w formie elektronicznej), który zawierał informacje o każdej ze szkół oraz planowanej liczbie oddziałów i miejsc. – Odebraliśmy wiele telefonów zaniepokojonych rodziców, którzy nie do końca wiedzieli jak poradzić sobie z rejestracją swoich dzieci w elektronicznym systemie rekrutacji. Staraliśmy się pomóc każdemu z nich i odpowiadać na zadawane pytania. Jednym słowem – nie było łatwo, jednak jesteśmy dobrej myśli i mamy nadzieję, że większość uczniów dostała się do swoich wymarzonych szkół – mówi Agnieszka Lepiorz.
(juk)