Restrukturyzacja Rafako stała się faktem
Zarząd Rafako S.A. podjął decyzję o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, składając oświadczenie do Monitora Sądowego i Gospodarczego. Spółka podkreśla, że liczy na wypracowanie, w możliwie krótkim terminie, porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich interesariuszy.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest elementem planu naprawczego, który daje szansę na uzdrowienie sytuacji w Rafako oraz zapewni sprawne kontynuowanie kontraktów i działalności spółki. Decydującą przesłanką do podjęcia decyzji o rozpoczęciu restrukturyzacji, jest istotne pogorszenie sytuacji finansowej spółki.
- Wynika ona przede wszystkim z realizacji nierentownych kontraktów oraz konieczności dokonania istotnych odpisów aktualizujących wartość aktywów oraz rezerw na przyszłe koszty - powiedział Mariusz Zawisza, prezes zarządu Rafako. - Rafako realizuje swoje kontraktowe zobowiązania i zamierza wywiązywać się z tych umów. W najbliższym czasie przedstawimy nasze propozycje i dołożymy wszelkich starań, aby porozumienia z interesariuszami zostały zawarte na partnerskich zasadach, które pozwolą nam na dalszą współpracę – dodał Mariusz Zawisza, podkreślając, że aktualnie spółka pracuje nad stworzeniem nowego modelu biznesowego oraz zamierza pozyskiwać nowe, ale tylko rentowne kontrakty.
To właśnie brak rentowności na największych kontraktach przyczynił się w decydującym stopniu do poniesionej w minionym roku straty Grupy Rafako w wysokości 473 mln zł. Ponadto w 2019 roku podjęto decyzję o dokonaniu wielomilionowych odpisów z tytułu obligacji i innych należności od spółki PBG S.A. w restrukturyzacji.
Obecnie, największym kontraktem, który realizuje spółka celowa z Grupy Rafako, E003B7 sp. z o.o., jest budowa bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. - Wniosek złożony przez Rafako nie wpływa bezpośrednio na realizację prac na kontraktach, w tym na budowie w Jaworznie. Na miesiąc przed terminem nowy blok został zsynchronizowany z krajową siecią energetyczną. Obecnie trwają zaplanowane prace rozruchowe związane z osiągnięciem mocy nominalnej – poinformował Radosław Domagalski-Łabędzki, wiceprezes Rafako S.A.
i prezes zarządu E0003B7 sp. z o.o., dodając, że warunkiem dokończenia inwestycji w kontraktowym terminie do 15 listopada br. jest rozstrzygnięcie kwestii finansowych związanych z rozliczeniem kosztów niezawinionej przez Rafako awarii, do której doszło w lutym tego roku.
- Blok w Jaworznie jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego kraju i rynku mocy. Jego oddanie do eksploatacji leży w interesie wszystkich uczestników tego projektu, od Rafako, poprzez instytucje finansujące i gwarantujące, po zamawiającego – podkreślił Radosław Domagalski-Łabędzki.
Nowy zarząd Rafako, od powołania w połowie sierpnia br., podjął szereg działań naprawczych, w tym dotyczące restrukturyzacji zatrudnienia i radykalnego obniżenia kosztów działalności spółki.
źródło: Rafako
Zobacz również: