WCK korzysta z fotowoltaiki
Redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 7 ton i ekwiwalent posadzenia 80 drzew, to szacowane dotychczasowe korzyści dla środowiska dzięki fotowoltaice uruchomionej na dachu Wodzisławskiego Centrum Kultury. Dzięki pozyskanym przez miasto Wodzisław Śląski unijnym środkom, placówka od miesiąca korzysta z własnego źródła energii elektrycznej.
Wodzisławskie Centrum Kultury zyskało własne źródło energii w postaci paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu budynku. Tym sposobem placówka przyczynia się do zmniejszenia poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także obniżenia zużycia prądu z zewnętrznej sieci dystrybucyjnej.
W ramach zrealizowanego zadania WCK wyposażone zostało w dwie instalacje on-grid o mocy do 40 kW. Na dwóch dachach o łącznej powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych zamontowano 136 paneli fotowoltaicznych. Nadwyżka wyprodukowanej dzięki nim energii przekazywana jest do sieci energetycznej, by móc ją wykorzystać w okresie zwiększonego zapotrzebowania na pobór prądu. Odbiór techniczny prac miał miejsce z początkiem sierpnia br. i od tego czasu prowadzony jest również monitoring wydajności tej ekologicznej instalacji. Wartość inwestycji wyniosła ponad 216 tysięcy złotych, z czego 85 procent dofinansowała Unia Europejska. Wykonawcą robót była firma Eltech Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej.
- Zakończyliśmy kolejną dużą i potrzebną inwestycję, którą przeprowadziliśmy dzięki unijnym pieniądzom pozyskanym przez wodzisławski magistrat. Uruchamiając nowoczesną instalację jesteśmy teraz bardziej przyjaźni środowisku i korzystamy z odnawialnych źródeł energii - mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie byłoby możliwe, gdyby nie wcześniejsza termomodernizacja dwóch z trzech dachów budynku WCK wraz z ich przygotowaniem pod montaż instalacji fotowoltaicznej i pracami towarzyszącymi. Prace te placówka przeprowadziła w ubiegłym roku.
Nowoczesna instalacja zrealizowana została w ramach projektu „Odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej Miasta Wodzisławia Śląskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
/Materiały prasowe/
Szkoda że Wodzisław nie dofinansowuje mieszkań prywatnych