Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szczepienie bez badania lekarskiego? Wykluczone!

Lekarze zachęcają do szczepienia się przeciwko grypie. A pacjenci pytają: jak szczepienie będzie wyglądać w dobie teleporad?

Szczepienie bez badania lekarskiego? Wykluczone!

POWIAT Zbliża się sezon grypowy. Lekarze ostrzegają, że tradycyjna epidemia grypy nałoży się na wyjątkową epidemię koronawirusa. I są zgodni: większe szanse na przetrwanie w zdrowiu do wiosny będą mieli ci, którzy zaszczepią się na zwykłą grypę. Toteż społeczeństwo bombardowane jest informacjami, że koniecznie trzeba zaszczepić się na grypę. Tym bardziej, że do tej pory szczepił się niewielki odsetek Polaków. Raptem 4%.

Jak powinna wyglądać kwalifikacja do szczepienia?

Ci, którzy szczepią się co roku, wiedzą doskonale, że przed podaniem szczepionki – zresztą nie tylko przeciw grypie, ale każdej – należy odbyć wizytę u lekarza rodzinnego. Zresztą wyraźnie mówi o tym instrukcja Polskiego Zakładu Higieny dostępna na stronie szczepienia.pzh.gov.pl pn. „Jak powinna przebiegać prawidłowa kwalifikacja pacjenta do szczepienia?” Czytamy w niej, że „zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde dziecko i osoba dorosła zgłaszająca się w celu przeprowadzenia szczepienia obowiązkowego lub zalecanego musi przejść kwalifikacyjne badanie lekarskie”. PZH przypomina, że badanie lekarskie jest ważne 24 godziny i ma na celu wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do szczepienia, opóźnienie wykonania szczepienia, modyfikację schematu szczepień. Istotne jest w czasie kwalifikacji zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) i zapewnienie maksymalnej skuteczności szczepienia. Dalej PZH w instrukcji dla lekarzy wyjaśnia, że „celem kwalifikacji do szczepienia jest upewnienie się co do wskazań oraz wykluczenie przeciwwskazań do podania szczepionki. Badanie lekarskie kwalifikacyjne do każdego szczepienia składa się z ukierunkowanego wywiadu oraz przesiewowego badania przedmiotowego, które obejmuje co najmniej ocenę stanu ogólnego pacjenta, w tym podstawowych parametrów życiowych (temperatura, akcja serca, oddychanie, świadomość), zbadanie gardła, węzłów chłonnych oraz osłuchanie płuc i serca. Badanie kwalifikacyjne do szczepienia jest bardzo podobne niezależnie od planowanej do podania szczepionki, różni się w szczegółach dotyczących przeciwwskazań do konkretnych szczepionek.”

Wątpliwości pacjentów

Choć wytyczne są jasne, to sami pacjenci mają wątpliwości. Również nasi czytelnicy zadają nam pytanie, jak będzie wyglądać szczepienie przeciwko grypie, skoro wiele przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w powiecie wodzisławskim udziela głównie teleporad. – Co roku szczepię się przeciwko grypie. W tym roku również chcę się zaszczepić. Ale mój lekarz rodzinny udziela głównie teleporad. Co w tej sytuacji? Czy szczepienie też zostanie przepisane poprzez teleporadę? Czy szczepionka zostanie przepisana bez wizyty u lekarza? No i w ogóle gdzie mam się zaszczepić? – pyta nas czytelnik Jan.

Lekarz jednoznacznie: badanie konieczne

To pytanie zadaliśmy wojewódzkiemu konsultantowi ds. medycy rodzinnej dr n. med. Ireneuszowi Szymczakowi. Ten stawia sprawę jasno: – Każde szczepienie, nie tylko przeciw grypie, jest poprzedzone badaniem lekarskim i przychodnia takie badanie musi zapewnić. Koniec i kropka. Najlepiej wykonywać szczepienie szczepionką, która jest dostępna w przychodni. Jeśli pacjent kupuje ją sam na receptę, musi pamiętać o tzw. ciągu termicznym. Szczepionka kupiona w aptece musi być odpowiednio zabezpieczona, nie może być narażona na działanie temperatury, bo wtedy może nie zadziałać. Dlatego preferujemy szczepienie szczepionką, która jest w przychodni, bo wtedy jest pewność, że ta szczepionka ma zachowane swoje właściwości – mówi dr n. med. Ireneusz Szymczak.

Nasz rozmówca uważa, że system teleporad został być może źle rozumiany czy to przez pacjentów, czy też przez nielicznych lekarzy. – Żeby zmniejszyć ryzyko zainfekowania się pacjenta, choćby od innego pacjenta w przychodni, badanie lekarskie może być poprzedzone teleporadą, w czasie której lekarz dokonuje wywiadu, dotyczącego stanu pacjenta, pyta o to czy ma jakieś objawy itd. Ale szczepienie każde bez wyjątku musi być poprzedzone badaniem fizykalnym przez lekarza – zaznacza dr Szymczak.

A zatem lekarz rodzinny musi przyjąć w przychodni pacjenta, który chce wykonać szczepienie, nie tylko zresztą przeciw grypie. Po to by go przebadać przed wypisaniem recepty na szczepionkę. Natomiast ma prawo również wykonać wcześniej wywiad telefoniczny dotyczący stanu pacjenta.Artur Marcisz


W sezonie 2020/2021 w Polsce dostępne są następujące szczepionki przeciw grypie:

  • Influvac Tetra – szczepionka przeciw grypie, inaktywowana, podjednostkowa zawierająca oczyszczone antygeny powierzchniowe 4 wirusów grypy przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml. Należy do grupy szczepionek podjednostkowych III generacji jest przygotowywana w taki sposób, że w procesie wytwarzania stosowane są dodatkowe etapy oczyszczania, w stosunku do etapów procesu wytwarzania szczepionki typu rozszczepiony wirion. W efekcie produkt końcowy szczepionki zawiera dwa oczyszczone antygeny hemaglutyninę (HA) i neuraminidazę (NA) o zachowanych właściwościach antygenowych.
  • Vaxigrip Tetra – szczepionka przeciw grypie inaktywowana, zawierająca jako antygeny rozszczepiony wirion uzyskany z 4 wirusów grypy, przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml. Szczepionka ta należy do grupy szczepionek inaktywowanych II generacji, zawiera rozszczepiony wirion wirusa grypy, jest przygotowywana z inaktywowanych cząstek wirusa grypy (wirusy są rozbijane i oczyszczane w celu usunięcia białek pochodzenia nie wirusowego).
  • Fluarix Tetra – szczepionka przeciw grypie inaktywowana, zawierająca jako antygeny rozszczepiony wirion uzyskany z 4 wirusów grypy, przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml. Szczepionka ta należy do grupy szczepionek inaktywowanych II generacji, zawiera rozszczepiony wirion wirusa grypy, jest przygotowywana z inaktywowanych cząstek wirusa grypy (wirusy są rozbijane i oczyszczane w celu usunięcia białek pochodzenia nie wirusowego).
  • Fluenz Tetra – szczepionka przeciw grypie żywa. Antygenami są atenuowane (osłabione) wirusy grypy wielokrotnie pasażowane w ten sposób, aby rozmnażały się tylko w niższej temperaturze około 25°C (cold-adapted), co powoduje, że replikują się w jamie nosowej, a nie replikują w płucach; przygotowana do podawania donosowo; dawka 0,2 ml (po 0,1 ml do każdej dziurki nosa).

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~AndyK76 (91.204. * .100) 17.09.2020 17:29
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@ ~SzaryMieszkaniec
Masz rację. To jest tylko po to, aby nabijać kasę koncernom farmaceutycznym. To jest wielki biznes ze gigantycznym rynkiem. Po co opracowywać porządną jednorazową szczepionkę przeciw grypie, przeziębieniu czy innym "sezonowym" chorobom. Można robić mało skuteczne "lekarstwo" wręcz placebo które tylko łagodzi objawy, a nie leczy w rzeczywistości. Bo na tychże "lekarstwach" można zarabiać krocie - dużo więcej niż na opracowaniu porządnego lekarstwa. Tak a propo - szczepionka przeciw grypie i przeziębieniu istnieje - dostają ją tylko najważniejsi politycy (czy ktoś słyszał o grypie u prezydentów USA czy Rosji ???) - a w mediach dla niepoznaki podają info że mają lekkie przeziębienie (a mają krótki 2-3 dniowy urlop) - po którym wracają wypoczęci, pełni energii. Czy to nie jest zastanawiające?

~SzaryMieszkaniec (31.174. * .12) 17.09.2020 10:34
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Wirus grypy MUTUJE. Na jego ZESZŁOROCZNEJ BAZIE wirusa powstaje szepionka. Jak ZESZŁOROCZNA szczepionka ma ochronić przed TEGOROCZNĄ grypą ???. Przemyście to. A najlepszą ochroną są zdrowy tryb życia, prawidłowe odżywianie, ruch. Wtedy grypa przechodzi niezauważalnie (lub z małymi objawami). A największym błędem jest życie w sterylnych warunkach - bo wtedy organizm NIE MA JAK się UODPORNIĆ. Filtrowane powietrze, filtrowana woda - kiedyś tego nie było. Zarazki i wirusy były, są i będą wszędzie. Nie twierdzę że szczepienia są złe, są ciężkie choroby gdzie JEDNORAZOWE szczepienie chroni przez CAŁE ŻYCIE. Ale żeby co rok ???

~Minister (87.101. * .96) 17.09.2020 01:10
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Wyszczepcie się jak najszybciej covidianie

tixx 16.09.2020 19:32
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

We włoskim Bergamo masowe zgony seniorów na COVIDa są w fachowej literaturze powiązane z masowymi jesiennymi szczepieniami na grypę......

Ale to tylko "teoria spiskowa".........

Temat dla "płaskoziemców" i przeciwników 5G................