Rafako. Zarząd i związki zawodowe nie porozumiały się w sprawie zwolnień grupowych
TEKST AKTUALIZOWANY
21 września zakończyły się konsultacje zarządu Rafako z zakładowymi organizacjami związkowymi w sprawie restrukturyzacji, której zasadniczą częścią będą zwolnienia grupowe. Rozmowy nie zostały zwieńczone sukcesem.
Liczba pracowników objętych zwolnieniami grupowymi nie przekroczy 400. W procesie wyboru pracowników, którzy stracą pracę, ma zostać uwzględniona ich sytuacja rodzinna i ekonomiczna. To jeden z postulatów związkowców, który został uwzględniony przez zarząd firmy w regulaminie zwolnień.
Regulamin zwolnień grupowych nie uwzględnia pozostałych postulatów związkowców. - Część propozycji przedstawionych przez związki zawodowe spółka, z uwagi na obecną sytuację finansową, nie byłaby w stanie zrealizować, stąd nie mogły one zostać uwzględnione - poinformowano pracowników przedsiębiorstwa.
Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone do 31 marca 2021 roku.
Ustaliliśmy, że głównym postulatem związków zawodowych, na który nie przystał zarząd Rafako, była wypłata odpraw dla zwalnianych pracowników w wyższym wymiarze niż przewiduje to Kodeks Pracy.
Zgodnie z Kodeksem Pracy, w zależności od stażu pracy, zwalniani pracownicy mają prawo do otrzymania odprawy stanowiącej rekompensatę za utratę zatrudnienia. Odprawa ma charakter jednorazowego świadczenia pieniężnego i może być wypłacona w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik przepracował w firmie mniej niż 2 lata,
- dwumiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik przepracował w firmie od 2 do 8 lat,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik przepracował w firmie więcej niż 8 lat.