Przedszkole niby stare, a zupełnie jak nowe
31 sierpnia – po trwającej ponad rok czasu rozbudowie – został oficjalnie oddany do użytku budynek Przedszkola Publicznego w Rogowie. Obiekt urósł o dwa oddziały, wobec czego do przedszkola może uczęszczać 175 maluchów.
ROGÓW Nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że po trwającej rok rozbudowie, przebudowie i termomodernizacji rogowskie przedszkole wygląda, jakby zostało właśnie wybudowane od podstaw. – Niemal wszystkie stare pomieszczenia zostały wyremontowane, mamy też dobudowane nowe skrzydło, w którym mieszczą się dwa oddziały. Kiedyś przedszkole mogło przyjąć maksymalnie 5 grup liczących po 25 dzieci. Obecnie może pomieścić aż 7 grup, czyli 175 dzieci – mówi Daniel Jakubczyk, wójt gminy Gorzyce, na terenie której znajduje się Rogów. Jak dodaje powiększenie przedszkola przyczyniło się do tego, że w dużej mierze rozwiązany został problem braku miejsca w przedszkolu. I to nie tylko dla dzieci z Rogowa, ale też okolicznych miejscowości, bo w placówce przebywają również dzieci chociażby z Olzy.
Placówka został poddana również termomodernizacji. Budynek nie tylko został ocieplony, ale też wymieniono w nim źródło ciepła. Zamiast starego pieca węglowego, jest ogrzewania gazowe. – Zniknął też charakterystyczny komin, który szpecił przedszkole i z którego wydobywał się czarny dym, na który mocno narzekali okoliczni mieszkańcy – mówi Jakubczyk. Ponadto wyremontowano wszystkie instalacje, wymieniono okna i drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Wykonano nowoczesną elewację zewnętrzną. Zupełnie przebudowano kuchnię wraz z zapleczem i nowoczesnym sprzętem do przygotowywania posiłków. Została zmieniona koncepcja aranżacji ogrodu przedszkolnego, powstał nowoczesny plac zabaw. W trakcie przebudowy terenu wokół przedszkola szczególnie zadbano o roślinność, zwłaszcza tę już istniejącą. – Dzieci najbardziej są zachwycone dużym, kolorowym placem zabaw, a szczególnie te przedszkolaki, które już wcześniej uczęszczały do przedszkola i widzą kolosalną różnicę między starym i nowym – podkreśla Maria Karczewska, dyrektor przedszkola „Bajeczny zakątek”.
Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu 2019 roku, zakończyły w sierpniu tego roku. – Ale przygotowania do realizacji tego zadania rozpoczęły się jeszcze w 2015 r. kiedy zapadła decyzja, że w roku budżetowym 2016 zarezerwujemy środki na opracowanie projektu przebudowy przedszkola, na uzyskanie pozwolenia na budowę. Kolejne lata to opracowanie dokumentacji, uzyskiwanie pozwoleń, konsultacje społeczne. To wszystko pokazuje, ile czasu i pracy potrzeba, żeby sama inwestycja została zrealizowana sprawnie – podkreśla Jakubczyk.
(art)
5,5 mln zł – to koszt rozbudowy przedszkola, z czego 300 tys. zł gmina pozyskała na działania związane z termomodernizacją obiektu