Projekt „Mural między pokoleniami”
W pierwszej połowie września w pasażu między ul. Sobieskiego i parkingiem przy ul. Brudnioka w Rybniku odbyły się prace związane z przygotowaniem MURALU, utworzonego przez dzieci i młodzież Stowarzyszenia 17-tka oraz seniorów z Klubu Seniora+Północ. Tworzenie muralu poprzedziły warsztaty prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego – znanego działacza społecznego, grafficiarza performera, animatora życia kulturalnego, koordynatora ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka, ekologii oraz praw zwierząt.
Dlaczego to zrobiliśmy?
Bo lubimy się spotykać POMIĘDZY. W ciągu 3 dni działań projektowych grupa międzypokoleniowa (młodzież i seniorzy) określili to, co dla nich ważne i wspólne. Stało się to tematyką muralu. Grupa miała okazję zapoznać się z tematem graffiti zaangażowanego społecznie, zasadami legalizacji grafitti, techniką szablonu, Razem przygotowali projekt graffiti, a finalnie wspólnie i międzypokoleniowo go namalowali.
Kim jest Dariusz Paczkowski?
Od 1987 roku tworzy graffiti i street art, zaangażowane społecznie. Projektuje instalacje i wycina szablony. Wykuwa w kamieniu znaki i symbole. Jest współtwórcą i uczestnikiem wielu wydarzeń artystycznych, happeningowych i parateatralnych, a także organizatorem ogólnopolskich i międzynarodowych jamów graffiti. Prowadzi warsztaty artystyczne dla rożnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy) o różnorodnej specyfice (z autyzmem, zespołem Aspergera, z uzależnieniami: alkohol, narkotyki).
Kim my jesteśmy?
Projekt powstał w kooperacji Stowarzyszenia „17-tka” (Pedagodzy Ulicy&Ekipa z Placu) w ramach projektu Rybnickiej Akademii Rodziny i Fundacji Superfundacja, która wspiera realizację inicjatyw senioralnych w ramach projektu „MASy możliwości – czyli Miejsca Aktywności Seniorów”.
Projekt „MASy możliwości – czyli Miejsca Aktywności Seniorów” finansowany jest ze środków FIO na lata 2014-2020.
/Materiały prasowe/