Kuźnia Raciborska chce pozyskiwać drewno z nadleśnictwa i wykorzystywać je na opał
W kuźniańskim urzędzie zorganizowano spotkanie w sprawie ekologicznych źródeł ciepła.
Burmistrz Paweł Macha zaprosił do urzędu miejskiego posła i ministra Michała Wosia, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Józefa Kubicę, a także przedstawicieli PGNiG Termika Energetyka: wiceprezesa Artura Michałowskiego, dyrektora biura strategii i rozwoju Adama Rajnysza i kierownika projektów sieciowych Artura Renia. Podczas spotkania burmistrz wspólnie z wiceburmistrz Sylwią Brzezicką-Tesarczyk i prezesem GPWiK w Kuźni Raciborskiej Radosławem Kasprzykiem rozmawiał z gośćmi o źródłach ciepła. – Poruszono szereg tematów związanych z planami inwestycyjnymi gminy z zakresie przyłączenia pozostałych budynków wielorodzinnych do sieci ciepłowniczej. Ciepłownia w Kuźni Raciborskiej ma być zmodernizowana a węglowe ogrzewanie zastąpione ogrzewaniem z trzech różnych ekologicznych źródeł: gazem, zrębkami i kolektorami słonecznymi – relacjonują urzędnicy.
W trakcie spotkania dyskutowano także o warunkach długoterminowego zaopatrzenia w drewno opałowe potrzebne do wytworzenia zrębków. – Gmina dąży do długoterminowego kontraktu z lokalnym nadleśnictwem na zaopatrzenie w drewno z gwarancją dostawy i ceny – wyjaśniają w urzędzie. Partnerem projektu ze strony gminy ma być GPWiK, które będzie także producentem zrębków. – Wspólne działania samorządu, Lasów Państwowych i PGNiG Termika dają gwarancję stabilności projektu i zaopatrzenia mieszkańców gminy w ciepło pochodzące z ekologicznych źródeł – zaznaczają w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej.
(oprac. mad)
Ludzie
Poseł na Sejm RP
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.
Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej
Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, Radna Miejska Kuźni Raciborskiej