Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pierwszy Dzień Otwarty Prochowni w Pszowie [ZDJĘCIA]

Stowarzyszenie Paramilitarne „Prochownia 1910” zaprosiło mieszkańców Pszowa i okolic na pierwszy Dzień Otwarty Prochowni. Przygotowania do niego trwały od sierpnia. Można było zobaczyć, jak prochownia wygląda od środka, a także upiec sobie kiełbaski na ognisku, bo pogoda dopisała.

Pierwszy Dzień Otwarty Prochowni w Pszowie [ZDJĘCIA]
Pasjonaci ze Stowarzyszenia Paramilitarnego Prochownia 1910 opowiedzieli chętnym o historii obiektu

Pierwszy Dzień Otwarty Prochowni w Pszowie [ZDJĘCIA]

Stowarzyszenie Prochownia działa od kilku lat, jednak w tym roku po raz pierwszy udało się zorganizować dzień otwarty pszowskiej prochowni. Jak już pisaliśmy na naszych łamach, obiekt ten pochodzi z 1910 roku (o czym świadczy data nad wejściem). Był to skład materiałów wybuchowych dla kopalni Anna. Stowarzyszenie, które opiekuje się prochownią, ma pod opieką jeszcze kilka innych konstrukcji (schronów bojowych) w Rudzie Śląskiej i Nieborowicach. Pszowska prochownia była jednak pierwsza. Jej dzień otwarty miał odbyć się z końcem września, jednak ze względu na pogodę wydarzenie przeniesiono na 3 października.

- Została wybudowana w 1910 roku prawdopodobnie przez firmę Dresdener Dynamitfabrik. Wiemy o tym dzięki napisom nad wejściem. W tamtym okresie była to popularna praktyka podczas budowy obiektów. Podobne obiekty firma z Drezna wybudowała także w Bydgoszczy – wyjaśniał zwiedzającym Grzegorz Binia ze Stowarzyszenia Paramilitarnego „Prochownia 1910”. Każdy z odwiedzających obiekt w otrzymywał kask, aby wejść do środka. Ściany obiektu wewnątrz zostały wyczyszczone, strop zabezpieczono dodatkowymi prętami, jednak nadal istnieje ryzyko spadania fragmentów betonu ze stropu.

Zwiedzający mogli nieodpłatnie zobaczyć prochownię od środka i na zewnątrz, a także dowiedzieć się wielu ciekawych informacji od pasjonatów historii tworzących stowarzyszenie. Na zdjęciach zaprezentowano również stan początkowy budowli i prace. Każdy z gości mógł upiec sobie kiełbaskę na ognisku, bo pogoda dopisała. Wydarzenie mogło odbyć się dzięki wsparciu Miasta Pszów.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].