Sytuacja na Odrze zmienia się dynamicznie. Polder Buków już pracuje, Zbiornik Racibórz w pełnej gotowości
TEKST AKTUALIZOWANY
AKTUALIZACJA: prezes PGW Wody Polskie podjął decyzję o rozpoczęciu piętrzenia wody w zbiorniku Racibórz. Piszemy o tym TUTAJ.
Biorąc pod uwagę najnowsze prognozy hydrologiczne, Zbiornik Racibórz nie zostanie jeszcze uruchomiony. Wodę przyjmuje już Polder Buków.
Rankiem 14 października zmieniły się prognozy sytuacji hydrologicznej w rejonie Górnej Odry. Przewidywano, że w nocy z 14 na 15 października przepływ w korycie Odry wyniesie 1220 m3/s, co będzie równoznaczne z uruchomieniem Zbiornika Racibórz.
- Świeża prognoza jest zdecydowanie bardziej optymistyczna. Przepływ w korycie Odry będzie wynosił 800 m3/s. Falę powodziową wymiernie wypłaszczy Polder Buków, który jest teraz pracuje. Natomiast Zbiornik Racibórz pozostaje w gotowości do pracy. Obsługa pracuje w systemie dwudziestoczterogodzinnym. Podmioty funkcjonujące w czaszy zbiornika otrzymały informację o konieczności ewakuacji. Jesteśmy przygotowani do uruchomienia zbiornika do pracy, ale jest to uzależnione zarówno od prognoz hydrologicznych jak i od sytuacji u naszych południowych sąsiadów - powiedziała w rozmowie z Nowinami Linda Hofman, rzecznik prasowy PGW Wody Polskie RZGW Gliwice.
14 października o godz. 11.00 przepływ wody w Raciborzu-Miedoni wynosił 725 m3/s. Dodajmy, że obowiązującą instrukcja użytkowania Zbiornika Racibórz przewiduje uruchomienie instalacji w momencie, gdy przepływ Odry przekroczy 1200 m3/s. Piszemy o tym tutaj: Najpierw polder Buków, potem zbiornik Racibórz. Wyjaśniamy jak działa system ochrony przeciwpowodziowej nad Odrą.