Problemy z rejestracją pojazdu? Starostwo informuje jak im sprostać
Od pani Małgorzaty, naszej Czytelniczki z Raciborza, otrzymaliśmy informację, że przyszło jej czekać aż miesiąc na możliwość zarejestrowania zakupionego samochodu. Zapytaliśmy w starostwie jak wygląda w czasie pandemii funkcjonowanie referatu komunikacji, skoro dochodzi do tak długiego oczekiwania przez petentów. Oto stanowisko urzędu powiatowego, zaprezentowane przez Szymona Kurę z Biura Obsługi Starosty.
Odnosząc się do pytań o czas oczekiwania na załatwienie sprawy w Referacie Rejestracji Pojazdów przedstawiam następujące wyjaśnienia.
W związku ze stanem epidemicznym ogłoszonym na terenie kraju, zgodnie z § 21 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w Starostwie Powiatowym w Raciborzu wprowadzono ograniczenia mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Sprawy związane z rejestracją pojazdów można obecnie załatwić poprzez złożenie kompletu dokumentów w biurze podawczym Starostwa – BOK. Rejestracja dokonywana jest w przeciągu ok. 7 dni roboczych. Podczas rejestracji pojazdu pracownicy urzędu telefonują do wnioskodawców i umawiają indywidualnie termin odbioru dokumentów – można je odebrać w dniu rejestracji pojazdu.
Oczywiście, tak jak przed epidemią przerejestrować pojazd można również bezpośrednio w czasie wizyty w urzędzie. Ze względów bezpieczeństwa, bezpośrednie przyjmowanie stron wymaga wcześniejszego umówienia terminu wizyty. Rezerwacji terminu można dokonać samodzielnie (na stronie internetowej BIP Powiatu Raciborskiego znajduje się odnośnik „Rezerwacje wizyt w Wydziale Komunikacji”) lub telefonicznie korzystając z pomocy pracownika urzędu (tel. 32 45 97 398, 32 45 97 311). Do dnia 9 września br. termin wizyty można było zarezerwować z 30-dniowym wyprzedzeniem. Jednak w związku z dużą ilością rezerwacji, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, od 10 września jest możliwość dokonywania rezerwacji do 45 dni. Warto przy tym wspomnieć, że w związku z epidemią ustawowy termin na przerejestrowanie pojazdu został wydłużony do 180 dni od daty nabycia.
Wprowadzenie ograniczeń zapewnia przestrzeganie wymogów prawnych dotyczących dystansu społecznego. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi, przy jednoczesnym zachowaniu dystansu społecznego 1,5 m.
Zachęcamy mieszkańców do korzystania z obu form rejestracji pojazdów.
Zapomnieliście dodać, że rejestrując przez skrzynkę podawczą razem z dokumentami należy oddać stare tablice, przez co pojazdem do czasu rejestracji nie można się poruszać.