Jakie obowiązki zimą ma właściciel lub zarządca budynku?
– Nie wolno dopuszczać do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i należy zapewnić właściwe i odpowiednio częste odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji budynku – podaje Śląski Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Starostwo Powiatowe w Raciborzu rozesłało mediom komunikat Śląskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym. Poniżej publikujemy nadesłany komunikat.
Śląski Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że sezon jesienno-zimowy, to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Przypomina, że w takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego. Nie wolno również dopuszczać do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i należy zapewnić właściwe i odpowiednio częste odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji budynku. Konieczne jest usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy budynku. Prace związane z usuwaniem śniegu z dachu mogą stwarzać ogromne zagrożenie dla osób je wykonujących, a także dla samego budynku, dlatego muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP. Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń, zwracam się do wszystkich zobowiązanych o bezzwłoczne spełnianie obowiązków wynikających z przepisów prawa.
Przypomina także, że kto niewłaściwie utrzymuje i użytkuje obiekt budowlany lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 91a ustawy – Prawo budowlane), oraz kto nie zapewnia wykonania okresowej kontroli, podlega karze grzywny (art. 93 pkt 8 ustawy – Prawo budowlane).
Telefon interwencyjny „Akcja Zima” w sezonie 2020/2021 - drogi wojewódzkie i Powiatu Raciborskiego - 32 430 12 41.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Zgodnie z ustawą z 1996 roku każdy chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać uprzątnięty. W praktyce oznacza to, że jeśli wydzielona część dla ruchu pieszego bezpośrednio leży przy granicy nieruchomości, wtedy obowiązek odśnieżania należy do właściciela.
Nic ta ustawa nie mówi o własności
Nic ta ustawa nie mówi o spożywaniu alkoholu
Taki mamy klimat
Trochę nie w temacie - ale związane z zimą i odśnieżaniem.
Jak to jest z tymi chodnikami - jak chcę wypić piwo na MOIM chodniku - to jest on PUBLICZNY (za to mandat). Ale jak odśnieżać - to jest MÓJ a nie publiczny - służby mi go nie odśnieżą - a co gorsze - jak odśnieżę to przejedzie pług i CAŁY śnieg z drogi zwali na mój chodnik (i cała robota w d...). A SM czeka, żeby wlepić mandat za nieodśnieżenie chodnika (już tak nie raz było).