Była komenda policji zmienia się w dzienny dom pomocy społecznej. Tylko w Nowinach zdjęcia wnętrza nowego budynku
Zobacz, jak zmieniła się dawna komenda policji w Raciborzu.
Zakończyła się przebudowa dawnej komendy policji przy placu Wolności. Na początku przyszłego roku rozpoczną się zajęcia w Dziennym Domu, w którym pomoc znajdą osoby szczególnie zagrożone wykluczeniem społecznym. Część z nich będzie mogła skorzystać z oferty ośrodka wsparcia w postaci warsztatów kulinarnych i tanecznych, zajęć rehabilitacyjnych, kursów informatycznych oraz wycieczek. Z kolei osoby w szczególnie trudnej sytuacji będą mogły skorzystać z mieszkań wspomaganych (kryteria naboru zostaną wkrótce ogłoszone przez Ośrodek Pomocy Społecznej). Dzięki uprzejmości przewodniczącej miejskiej komisji edukacji Zuzanny Tomaszewskiej, mieliśmy okazję obejrzeć obiekt jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Zapraszamy do wspólnego zwiedzania mieszkań, biblioteki, jadalni, sal do ćwiczeń, a nawet... szklarni, w której osoby korzystające z pomocy ośrodka będą mogły uprawiać rośliny. Jednocześnie zachęcamy do uważnej lektury podpisów pod zdjęciami, które zawierają cenne informacje na temat tego jak będzie funkcjonował Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy placu Wolności i komu będzie służył*.
Zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciborzu Roksana Pytlik wspólnie z pracownikami Ośrodka stworzyła tzw. miękki projekt, w ramach którego pozyskano unijne wsparcie (ponad 1,6 mln zł ) na utworzenie i funkcjonowanie Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy placu Wolności oraz mieszkań wspomaganych. Projekt miękki „Wsparcie organizacji usług społecznych” ruszył 1 października. Obecnie w ramach projektu realizowane są zadania mające na celu przystosowanie placówki do przyjęcia pierwszych uczestników projektu oraz mieszkańców. Tutaj też przeprowadza się Dzienny Dom Pomocy „Iskierka” z ulicy Ocickiej.
Wyremontowana część dawnej komendy policji w Raciborzu - widok od podwórza, na którym wybudowano parking, siłownię zewnętrzną oraz szklarnię. Budynek będzie spełniał dwie funkcje - dziennego ośrodka wsparcia oraz mieszkalną. W dziennym ośrodku wsparcia będą organizowane zajęcia i warsztaty jednocześnie dla 30 osób m.in. zagrożonych wykluczeniem społecznym, których kondycja fizyczna i psychiczna pozwala na samodzielne zamieszkiwanie. Z kolei do części mieszkalnej wprowadzą się osoby szczególnie zagrożone wykluczeniem społecznym. Szczegółowe kryteria naboru do ośrodka wsparcia oraz mieszkań wspomaganych zostaną ogłoszone przez OPS w listopadzie m.in. na stronie internetowej Ośrodka w zakładce „Projekt UE – wsparcie organizacji usług społecznych”. Natomiast otwarcie Dziennego Domu przy placu Wolności odbędzie się na początku nowego roku (jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, pierwotny termin otwarcie placówki został przesunięty przez wojewodę właśnie z tego powodu). Kierownikiem Dziennego Domu przy placu Wolności została Jolanta Rabczuk. Wybrano ją w drodze naboru na kierownicze stanowisko.
Szklarnia, w której osoby korzystające z ośrodka wsparcia będą uprawiały rośliny. Instalacja jest wyposażona w automatyczny system wentylacji, który pozwala na utrzymanie we wnętrzu mikroklimatu sprzyjającego wzrostowi roślin.
Główne wejście od strony ulicy Wojska Polskiego prowadzące do ośrodka wsparcia oraz mieszkań wspomaganych, umiejscowionych w pomieszczeniach dawnej komendy policji.
* Budynek po starej komendzie został zrewitalizowany w ramach projektu Rozwiązywanie problemów społecznych w Raciborzu poprzez rewitalizację zdegradowanych obiektów po byłej siedzibie Komendy Powiatowej Policji – projekt realizowany przez Urząd Miasta Racibórz. Komplementarny do tego projektu jest projekt miękki „Wsparcie organizacji usług społecznych”, który rozpoczął się 1 października i realizuje go Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciborzu, i w ramach, którego powstał Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy Placu Wolności.