Biblioteka z maszynami w tle. Projekt wart miliony powstanie w Pszowie? [ZDJĘCIA]
Władze Pszowa zaprezentowały koncepcję zagospodarowania budynku maszynowni po byłej kopalni Anna. Jest nowocześnie i z troską o zachowanie lokalnej tożsamości. Teraz trzeba znaleźć fundusze na realizację planów. Pierwsze kroki już zostały podjęte.
Budynek maszynowni z zewnątrz wydaje się przestronnym obiektem. W środku wypełniony jest jednak ogromnymi urządzeniami wchodzącymi w skład starej maszyny wyciągowej Szybu Jan. Zabytkowy obiekt pochodzi z lat 40-stych ubiegłego wieku. Twórcy koncepcji tak zaplanowali przestrzeń, by maszyna wyciągowa stała się oryginalnym elementem ekspozycji. Wokół niej ustawiono regały, stoły i krzesła. Miejsce docelowo ma zająć biblioteka publiczna miasta Pszów, która wreszcie zyska przestronną czytelnię. Oprócz biblioteki w budynku powstaną pomieszczenia biurowe. Będą z nich korzystać Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych.
Poza budynkiem maszynowni wyciągowej przy Szybie Jan zmodernizowana zostanie łaźnia kobieca i wyeksponowany będzie sam szyb. - Zmieni się przeznaczenie i sposób zagospodarowania obiektów, ale w poszanowaniu wartości historycznych i autentyczności, jakie za tymi budynkami stoją – podkreśla Piotr Kowol, wiceburmistrz Pszowa. Dlatego koncepcja zakłada zachowanie oryginalnego podziału głównych pomieszczeń, a także elementów konstrukcyjnych i najważniejszych akcentów pierwotnego wyposażenia budynku.
Nowa koncepcja zagospodarowania przestrzeni dotyczy nie tylko samych wnętrz, ale również tego co na zewnątrz: elewacji i otoczenia obiektu. By jak najmniej ingerować w pierwotny układ konstrukcyjny nieruchomości twórcy projektu bazowali na archiwalnej dokumentacji fotograficznej i wizji lokalnej budynku oraz jego otoczenia. Wykonano również szczegółową inwentaryzację obiektu.
Stworzenie koncepcji było niezbędne, by rozpocząć ubieganie się o sfinansowanie tego działania. Pierwszy projekt już został złożony w dodatkowym naborze w ramach Funduszu Inicjatyw Lokalnych. - Czekamy na kolejne nabory, które być może zostaną ogłoszone przez rząd w najbliższym czasie. Musimy pozyskać minimum 8 mln zł. by móc ruszyć z pracami. Wierzymy, że to nam się uda – dodaje Piotr Kowol, zastępca burmistrza miasta. - Budynki jakie przekazała nam Spółka Restrukturyzacji Kopalń to architektoniczne perełki końca XIX w. Powstały w czasach największego rozkwitu kopalni Anna, która na wiele dziesięcioleci wyznaczyła kierunek rozwoju miasta. Dziś nie chcemy tego przekreślać, a wręcz przeciwnie – chcemy, by kolejne pokolenia wiedziały skąd wzięło się to miasto. Dlatego tak bardzo zależy nam na zachowaniu miejsc, które wielu mieszkańcom są tak bardzo bliskie – dodaje Kowol.
Władze miasta rozważały także koncepcję wynajęcia pomieszczeń przedsiębiorcom, ale ten pomysł nie znalazł zwolenników. - Było kilku zainteresowanych, ale jednak się nie zdecydowali. Budynków nie można wyburzyć, bo są pod nadzorem konserwatora zabytków, a gdyby się chciało cokolwiek w nim zrobić trzeba się liczyć z wydatkiem minimum 3 mln zł. W tym momencie nasza oferta przestaje być atrakcyjna – mówi Piotr Kowol.
A to ciekawe, projekt jest, ile za ten projekt zapłacili mieszkańcy? I po co projekt, skoro nie macie pieniędzy żeby ten projekt zrealizować
Czy to nie ten sam projekt, który pokazywany był już tutaj kilka razy!? Komuś się płyta zacięła, czy to dyżurny sposób na przykrywanie wszystkich innych informacji z Pszowa? Nowy model dziennikarstwa i pseudo socjotechnika? Może jakieś turnee po europie z tą wizualizacją, która najpewniej skończy w szufladzie... Nowiny quo vadis?
Nowiny wzorują się dziennikarsko na Pszowiku z FB. Śledząc ten profil można łatwo wpaść w przekonanie, że Pszów to zagłębie sportowe. A sport to jedyne co dzieje się w mieście. Czytając Nowiny można wpaść w przekonanie, że ambitnym planom UM przeszkadzają tylko źli mieszkańcy bo gdyby nie oni i jakieś stowarzyszenia to byłoby drugie Las Vegas. To jest jak oglądanie TVN i TVP. Niby to samo a jednak całkiem inaczej.
ciekawy (91.200. * .218) skąd ty tam możesz wiedzieć, czy i gdzie była łaźnia kobieca za czasów pruskich, albo gdzie wtedy "konie" stały? Nie mąć wiedzą z roku 1970 czy 1980, bo to może wodzić na manowce.
http://pszow.cc8.pl/galeria/pszow_dawniej/wppaspec/oc1/lnpl/cv0/ab1/pt29
http://pszow.cc8.pl/galeria/pszow_dawniej/wppaspec/oc1/lnpl/cv0/ab1/pt30
http://pszow.cc8.pl/galeria/pszow_dawniej/wppaspec/oc1/lnpl/cv0/ab1/pt31
http://pszow.cc8.pl/galeria/pszow_dawniej/wppaspec/oc1/lnpl/cv0/ab1/pt32
Jak rozumiem to jest odpowiedz Nowin na spójne wypunktowanie przekłamań z poprzedniego artykułu o sytuacji w Pszowie przez Ratujmy Pszów? Gratulacje. Cenimy dobre dziennikarstwo usługowe. Czy jest możliwość zapoznania się z ofertą?
po raz kolejny pytam: co to za łaźnia kobieca? Który to budynek? Z tego co wiem łaźnia kobieca została wyburzona, a była przy tunelu.... Na terenie została jeszcze stacja ratownicza..... o niej w artykule brak wzmianki...