Jak najprościej uchylić alimenty? W mediacji!
- Alimenty orzeczone na dziecko nie muszą obowiązywać na zawsze. Tym bardziej w sytuacji gdy dziecko dorośleje, osiąga pełnoletność, podejmuje pracę i jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Ale obowiązek ich płacenia nie znika automatycznie tylko dlatego, że dziecko osiągnęło pełnoletność - pisze Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny i mediator.
Obowiązek uiszczania alimentów trzeba uchylić. Oczywiście można złożyć w tym celu wniosek do sądu, ale znacznie prościej jest zgłosić się do mediatora i podpisać ugodę o uchylenie obowiązku alimentacyjnego na dziecko. Można wówczas wszystko przeprowadzić w jeden dzień, bez rozpraw sądowych i długiego okresu oczekiwania na orzeczenie. To zwłaszcza procedura polecana tym zobowiązanym do płacenia alimentów rodzicom i ich dzieciom, którzy pozostają ze sobą w dobrych relacjach, choć oczywiście nie tylko dla nich. Po co rodzice i dzieci, którzy znają sytuację i rozumieją, że podejmując samodzielnie pracę przez dziecko alimenty już się zasadniczo nie należą mają spotykać się w sądzie i toczyć spór albo oczekiwać na orzeczenie kilka miesięcy gdy mogą to zrobić w trakcie jednego spotkania z wybranym przez siebie mediatorem w dogodnym dla siebie terminie? Coraz więcej świadomych tej możliwości zobowiązanych i uprawnionych do alimentów członków rodzin korzysta z tego rozwiązania, które jest niewątpliwie najszybsze i najprostsze. A przy tym, co w stosunkach rodzinnych ma duże znaczenie na przyszłość, ani rodzic ani dziecko nie czują się przymuszani ani pokrzywdzeni.
Pamiętaj! Obowiązek alimentacyjny nie wygasa sam z dojściem dziecka do pełnoletności lub podjęciem pracy. Trzeba go uchylić!
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl
ZAPYTAJ PRAWNIKA to cykl Nowin Raciborskich publikowany co tydzień na łamach gazety. TUTAJ można znaleźć inne zagadnienia omówione przez panią mecenas.