Ojczyznę wolną pobłogosław Panie, czyli Narodowe Święto Niepodległości w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Msza święta z ograniczoną liczbą wiernych, płomienne kazanie, patriotyczne melodie i kwiaty pod pomnikiem pochodzącego ze Strzybnika arcybiskupa - generała Józefa Gawliny - tak w największym skrócie przedstawiają się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Raciborzu.
Tegoroczne raciborskie obchody Narodowe Święta Niepodległości, skromniejsze niż zazwyczaj z powodu epidemii oraz obostrzeń sanitarnych, rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sprawował ją proboszcz parafii ks. Marian Obruśnik, natomiast kazanie wygłosił goszczący w Raciborzu ks. Damian Nyk.
Jest za co dziękować
Duchowny powiedział, że gromadząc się w kościołach 11 listopada powinniśmy nie tylko modlić się, ale też dziękować Bogu za wolnoś i za Ojczyznę, która po rozbiorach zniknęła z map Europy na 123 lata, ale pozostała w sercach naszych przodków i miłość do niej była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Potem było 21 lat radości i znowu - jeden okupant, później następny. Od 30 lat znowu możemy cieszyć się wolnością, ale czy nie zapomnieliśmy przekazywać miłości do Ojczyzny z serca do serca? - pytał ks. Nyk.
- Zapominamy o rzeczach, za które powinniśmy dziękować Bogu i przeszłym pokoleniom - powiedział duchowny. Dalej zastanawiał się, co powiedzieliby nasi ojcowie, dziadowie oraz pradziadowie, którzy przelewali krew za Ojczyznę, gdyby wstali dzisiaj i popatrzyli na nasz kraj. - Czy było warto? - kontynuował.
Czym jest honor bez uczynków?
Ks. Damian Nyk wywodził, że człowiek honoru nie może walczyć z Bogiem, a honor trzeba udowadniać. Honor - tak jak wiara - bez uczynków jest martwy. - Jeżeli ktoś odrzuca moralność i zasady, to o jakim honorze możemy mówić? - powiedział duchowny. Przypomniał zgromadzonym w kościele wiernym, że zasady i wartości są nam dane, aby nas chronić. Następnie stwierdził, że w ostatnich latach bardzo łatwo zapomniano o roli, jaką kościół pełnił przez lata zniewolenia. - Przez dziesięciolecia mury świątyń były oazami wolności, a dzisiaj młodym kojarzą się z próbą zabrania wolności - powiedział.
"Dożyliśmy strasznych czasów"
Ksiądz Nyk dodał, że dożyliśmy strasznych czasów, w których to, co powinno być powodem do wstydu, jest przedstawiane jako powód do dumy, a to co jest powodem do dumy, uchodzi za powód do wstydu. - Próbuje się wykrzywić obraz Jana Pawła II, a solidarność to nie jeden przeciw drugiemu, a jeden z drugim - powiedział ks. Nyk i zaapelował do wiernych, aby powrócili do testamentu św. Jana Pawła II oraz wartości naszych przodków. Wszyscy winniśmy stronić od spychania odpowiedzialności - na księży, na włodarzy miasta czy powiatu, bo "patriotyzm to obowiązek każdego z nas, który zaczyna się od małych rzeczy".
Zamiast załamywać ręce, lepiej się pomodlić
Kaznodzieja przypomniał wiernym, że Bóg w Ewangelii daje nam znaki. Podążając za nimi nie powinniśmy nikogo lżyć, jednocześnie powinniśmy stronić od sporów, złości i zawiści. Zamiast załamywać ręce, lepiej jest pomodlić się, również za tych, z którymi się nie zgadzamy.
Ks. Damian Nyk zwieńczył kazanie myślą, że Ojczyznę otrzymaliśmy w kredycie od przyszłych pokoleń.
Kwiaty pod pomnikiem abp. Józefa Gawliny
Po mszy świętej uroczystości przeniosły się pod pomnik arcybiskupa Józefa Gawliny. Tam kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta i powiatu - m.in. prezydent Dariusz Polowy, wiceprezydent Dominik Konieczny, wicestarosta Marek Kurpis, a także radni Leon Fiołka, Tomasz Cofała, Artur Wierzbicki, Anna Szukalska, Marian Czerner, były wiceprezydent Michał Fita, posłanka Gabriela Lenartowicz oraz przedstawiciel raciborskiego Bractwa Kurkowego.
Wojciech Żołneczko
Ludzie
Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów
Radny Powiatu Raciborskiego.
Radny, były prezydent Raciborza
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Poseł na Sejm RP
Radny Raciborza
Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego
Radny Raciborza
Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza
Kurator sądowy, radny powiatu raciborskiego, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego
i co tu świętować??? slask jest pod zaborami!!!