Są kolejne pomysły na teren przy Machnikowcu
RYDUŁTOWY Budowa tężni i zagospodarowanie zbiornika wodnego Machnikowiec oraz jego otoczenia zostały zrealizowane w tym roku. Ale to nie koniec planów na to miejsce. Miasto ma już projekt na zagospodarowanie pobliskiej hałdy, znajdującej się naprzeciw Rydułtowskiego Centrum Kulturalnego, gdzie niegdyś znajdował się amfiteatr.
![Są kolejne pomysły na teren przy Machnikowcu](https://cdn2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2020/11/17/172051_1605617405_96215400.webp)
Obecnie miasto znajduje się na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę drugiego etapu inwestycji wokół Machnikowca. – W całej tej koncepcji przewidziana była przebudowa zbiornika Machnikowiec oraz starej hałdy znajdującej się naprzeciw RCK. To kolejne miejsce w ciągu od Machnikowca, do stadionu i Osiedla Karola. Ta hałda zawsze była kojarzona z miejscem rekreacji i ścieżkami zdrowia. Oprócz tego było tam miejsce z widownią i muszla koncertowa. W projekcie znalazły się ścieżki, z których nawet obecnie korzystają rowerzyści, biegacze, piesi. Obecnie są nieuporządkowane, teren jest zróżnicowany, jednak miejsce to służy rekreacji i to chcemy utrzymać. Zaplanowaliśmy ścieżkę na koronie hałdy, która będzie przeznaczona dla amatorów rowerów, ale również może pełnić funkcję ścieżki spacerowej – zapowiada Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów. Przy tej pętli znajdować się będzie pętla asfaltowa, na której będą mogli poruszać się rolkarze i użytkownicy nartorolek. Koncepcja była konsultowana z lokalnymi sportowcami, aby jak najlepiej dopasować teren do ich potrzeb. Dodatkowo cała hałda będzie otoczona ścieżką pieszą, która będzie łączyć się z chodnikiem wokół Machnikowca. W północno-zachodniej części hałdy będzie ulokowanych kilka urządzeń do ćwiczeń. Będą to równoważnie, pochylnie, drążki i drabinki. Przy ścieżkach zaplanowano też ławki i ścieżki na rowery.
Miejsce na koncerty i taras widokowy
Na wykonanie nowego zagospodarowania terenu wykonawca ma czas do początku 2022 roku, czyli prace będą realizowane przez cały 2021 rok. – Mamy nadzieję, że nawet przez okres zimowy będzie można realizować prace, tak jak było to przy Machnikowcu. Kolejnym elementem, który chcemy odtworzyć jest plac z widownią. Będą to trzy poziomy widowni amfiteatralnej oraz plac ze specjalnym zadaszeniem, które pozwoli m.in. na organizację kina plenerowego, koncertów i innych wydarzeń. Odtworzymy także schody terenowe od strony Machnikowca, a także stworzona zostanie rampa od strony parkingu RCK dla osób niepełnosprawnych – mówi burmistrz. Zadaszenie nad amfiteatrem będzie nawiązywać do tężni. Obok placu powstanie taras widokowy, z którego będzie można podziwiać tężnię i Machnikowiec. Przy okazji przy wykonania schodów terenowych zostanie rozwiązany problem zalewania ścieżki rowerowej i spływania wody opadowej z hałdy do stawu. Razem z drugim etapem projektu wykonany zostanie też budynek gospodarczy po drugiej stronie Machnikowca. Znajdować się w nim będą ogólnodostępne toalety oraz magazyn dla rowerków wodnych, którymi w sezonie będzie można pływać po stawie.
Jeden ciąg rekreacyjny
Zagospodarowanie hałdy to kolejny etap do stworzenia ciągu rekreacyjnego od stawu do stadionu i dalej do Osiedla Karola. To również plan na zagospodarowanie środków z funduszy norweskich w programie „Rozwój Lokalny”, do którego urzędnicy zbierali materiały, pomysły, wizje i przygotowywali wniosek przez 9 miesięcy. – Wniosek był przygotowywany, aby wystartować w drugim etapie konkursu i znaleźć się mamy nadzieję w najlepszej 15 miast, które uzyskają dofinansowanie. Te 15 miast ma szansę nawet na 45 mln zł na inwestycje oraz działania społeczne do 2030 roku – podkreśla Marcin Połomski. Wyniki konkursu mają być znane w pierwszym kwartale 2021 roku. Sam dokument określający kierunek działań miasta ma 284 strony. To konkretna diagnoza problemów, które istnieją w Rydułtowach i propozycji ich rozwiązania. Podstawowym celem jest poprawa atrakcyjności Rydułtów jako miejsca do życia i pracy. Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie, w mieście będzie się działo sporo.
Jednym z kierunków jest ożywienie ulicy Ofiar Terroru i propozycja działań pomagających przedsiębiorcom aż do ul. Leona. Już w listopadzie na sesji rady miasta pojawi się projekt uchwały o preferencyjnych stawkach podatkowych dla przedsiębiorców, aby zachęcić do lokowania biznesu w tamtym rejonie. Rozbudowana ma zostać też strefa gospodarcza oraz nowa strefa pomiędzy ul. Gajową i Raciborską.
Ludzie
![](https://cdn2.nowiny.pl/im/v1/people-400x400-crop/2022/10/19/433_1666164071_36477300.webp)
Burmistrz Miasta Rydułtowy