Duży spadek zakażeń wśród górników
W ciągu minionego tygodnia o prawie jedną trzecią zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem - we wszystkich czterech kontrolowanych przez Skarb Państwa spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców.
W odniesieniu do poniedziałku 16 listopada, spadek liczby zakażonych górników nastąpił zarówno w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) i Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), jak i w mniejszych spółkach wydobywczych: Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj. W każdej z tych firm liczba chorych jest obecnie mniejsza niż tydzień temu.
Obecnie z wirusem zmaga się 216 górników z PGG (wobec 332 przed tygodniem), 107 z JSW (wobec 114 tydzień temu), 26 z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie (tydzień temu 61) oraz 12 ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek, wobec 13 w miniony poniedziałek.
Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 4228 osób, a wyzdrowiało 4006. Kwarantanną jest objętych 495 pracowników wobec 731 tydzień wcześniej.
W ciągu tygodnia, od minionego poniedziałku, wśród pracowników PGG potwierdzono łącznie 113 nowych przypadków koronawirusa, przybyło także 227 ozdrowieńców. Obecnie spółka nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach. Wszystkie zakłady PGG pracują normalnie, w zaostrzonym reżimie sanitarnym.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, obecnie zakażonych jest 107 osób wobec 114 tydzień temu. W ciągu minionego tygodnia potwierdzono 76 nowych przypadków zachorowania, a 83 osoby wyzdrowiały.
Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4469 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4362 wyzdrowiało. Kwarantanną objęto 265 osób wobec 316 tydzień temu.
W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.
W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się obecnie - według poniedziałkowych danych - 26 pracowników wobec 61 przed tygodniem. Przez kwarantannę przeszło dotąd w sumie przeszło ponad pół tysiąca z około 6,5 tys. pracowników spółki; ponad 160 pracowników ma już status ozdrowieńców. Przedstawiciele firmy podkreślają, że w jej kopalniach wdrożono zaostrzone procedury bezpieczeństwa i podjęto działania profilaktyczne.
"Jednocześnie, przy zachowaniu nadzwyczajnego reżimu sanitarnego, wśród górników kopalń Tauronu Wydobycie nieprzerwanie prowadzone są charytatywne zbiórki krwi dla potrzebujących. W sumie podczas 18 takich akcji, przeprowadzonych od początku roku, górnicy Taurona oddali już blisko 400 litrów krwi, która trafia do najbardziej potrzebujących placówek medycznych w woj. śląskim i małopolskim" - poinformował rzecznik firmy Daniel Iwan.
W spółce Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, w poniedziałek było 12 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 (wobec 13 tydzień temu), a 28 górników objęto kwarantanną (wobec 50 w miniony poniedziałek). Żaden z zakażonych górników nie wymaga hospitalizacji - poinformował prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek.
Woj. śląskie jest regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. W poniedziałek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła w woj. śląskim 118 tys. 593 – o 694 więcej niż w niedzielę. W regionie zmarło łącznie 1889 osób z COVID-19 – w poniedziałek poinformowano o 11 kolejnych zgonach. Najmłodsza z ofiar miała 41 lat, najstarsza 86.
Wyzdrowiało ok. 53,8 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (63 tys. 784 osoby) – w poniedziałek w regionie przybyło 2 tys. 184 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 817,4 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest obecnie łącznie niespełna 4,3 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest ponad 54,9 tys. mieszkańców regionu.
Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w niedzielę w regionie zajęte było 2125 spośród 3539 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 230 na 274 dostępne łóżka respiratorowe. Dane o sytuacji w tym zakresie w poniedziałek będą dostępne dzień później. (PAP)