Wszystko, wszystko się zdarza sługom ołtarza… Przykro mi stąd, smutno i żal
- Dobrze nie oczekiwać od ludzi za wiele. Dobrze tedy i od księży nie oczekiwać za wiele. W ogóle od życia dobrze jest nie za wiele oczekiwać - pisze ks. Łukasz Libowski.
I.
Ocalić co najważniejsze
Wstrząsają nami w ostatnich dniach i tygodniach informacje o tym, co działo i dzieje się wewnątrz Kościoła katolickiego, wśród jego kapłanów i hierarchów. Używając tu zaimka pierwszej osoby liczby mnogiej – „nami”, mam na myśli, owszem, całe nasze społeczeństwo, ale przede wszystkim chyba wierzących, tych, którzy Kościół katolicki uważają za swoją ojczyznę, za swój dom, do grona których zaliczać ważę się również samego siebie. A więc wstrząsają nami, wierzącymi katolikami, docierające do nas informacje i głęboko nas one zasmucają. Cierpimy z ich powodu. Krwawimy.
Dlatego pragnę podzielić się tu tym, jak ja radzę sobie z owymi doświadczeniami wstrząsu i smutku, jak ja sprawy sobie w głowie ustawiam, żeby mnie one nie rozsadziły, żeby mi się mój świat nie rozsypał i nie runął. Chcę napisać, jak udaje mi się znosić i dźwigać świadomość zła w Kościele, zła obecnego pośród jego duchownych, moich kolegów po fachu, znacznie więcej, moich braci, z nadzieją, że będzie to może komuś pomocne. Że pomoże to komuś ocalić co najważniejsze, a co w obecnej zawierusze skandali ocalić jest chyba szalenie trudno: nieśmiałą nadzieję, jakiś najskromniejszy choćby optymizm.
Największa sztuka
Choć – jak podpowiada mi intuicja – refleksja, którą zaraz zacznę rozsnuwać, wyda się pewnie niejednemu czytelnikowi usprawiedliwieniem kleru, nie jest ona jako takie usprawiedliwienie pomyślana. Chodzi mi tu o coś innego, mianowicie o naszkicowanie, z grubsza tylko, pewnej szerokiej, bardzo mi bliskiej – mojej? – perspektywy antropologicznej, w świetle której patrzę na duchownych, a teraz także na to, czego przychodzi mi się o nich dowiadywać. Tak, nie chcę tutaj księży i haniebnych czynów, jakich się dopuścili i dopuszczają, usprawiedliwiać. Powinni za nie odpowiedzieć, winni być z nich rozliczeni. Nikogo ani niczego nie chcę tu banalizować. Byłaby to niesprawiedliwość! Ale nie chcę też swoim pisaniem dolewać oliwy do ognia, do i tak nieźle już buchającego ognia. Chcę czegoś dokładnie przeciwnego – sądzę, że kto czyta mnie częściej, ten moją intencję już wyczuwa: ów buchający ogień pragnę gasić, tłumić, gorąc naszych emocji pragnę tu studzić.
Zaiste, fakty, które wychodzą obecnie na jaw, stanowią wielki problem. Lecz niewykluczone, że jeszcze większy problem stanowimy my, którzy z tymi faktami się mierzymy. Bo mamy z tymi faktami problemy: z ich akceptacją, a potem, dalej, z ich obróbką, z ich opracowaniem w swoim umyśle. A myślę, że na chwilę obecną jest to naprawdę ważne: z tym, co się nam z tajemnicy, z niejednego zacienionego i mrocznego zakątka Kościoła objawia, pogodzić się, zaprzyjaźnić, przemyśleć to i przemodlić, w sobie przepracować, przetworzyć, żeby nas to nie zakwaszało, nie zatruwało. Zgoła odwrotnie, żeby nas to rozwijało – tak! – właśnie rozwijało. Wierzę, że jeśli się tego chce, jeśli przeznaczy się na to trochę sił i jeśli odpowiednio się o to postara, to tak zrobić się da. Obracać wszystko na swój pożytek, na swoją korzyść – wielka, ba, największa to sztuka!
Fakty należy przyjąć do wiadomości
W samych sprawach, o których się aktualnie dowiadujemy, nie mam nic do powiedzenia. Nie wiem, co myśleć i co mówić w ich obliczu. A zapewne nie ja jeden tego nie wiem. Może i dobrze, że tak właśnie jest: błogosławieni, którzy nie wiedzą, co w tej sytuacji rzec. Fakty bowiem – na tyle, na ile są faktami i o tyle, o ile są faktami, bo nie wszystko przecież, co na fakt wygląda, faktem być musi – należy po prostu, jak mi się zdaje, przyjąć do wiadomości, trzeba je przełknąć, niezależnie od tego, czy smakują one, czy też nie, czy są wstrętne. Być może przyjęcie przykrych, strasznych, zatrważających faktów w milczeniu jest najlepszym, co da się wobec nich zrobić. Niech analizują, wte i wewte rozpatrują i komentują je inni, ode mnie mądrzejsi, bieglejsi w temacie. Ja się tego – świadomie całkiem, rozmyślnie – nie podejmuję.
A co wiem? To, co czuję. Że smutno mi i wstyd. Boli mnie, że w moim Kościele coś takiego, o czym obecnie słyszę, ma miejsce. Przykro mi stąd i żal. Strasznie mi żal.
Sąd zwolnił z tymczasowego aresztu księdza, który miał wykorzystać co najmniej 22 nieletnich. Powody zwolnienia nie są znane. Akt oskarżenia obejmuje przestępstwa wobec 11 osób – pozostałe czyny się przedawniły. Ksiądz będzie odpowiadał z wolnej stopy. https://nowytarg.naszemiasto.pl/sad-zwolnil-z-aresztu-tymczasowego-ksiedza-ktory-mial/ar/c1-8018245
chłopie ...... uderz się sam w piersi...a potem ....
naprawdę czasem w głowie się nie mieści ..ile trzeba mieć w doopie...
lepszego przykładu arogancji i przekonania o wyższości trudno szukać po przeczytaniu tego.
Oskar Wilde nie wiadomo czy by użył bo to był hedonista mający prosty gust: lubił tylko to co najlepsze , ale mroczny i psychicznie zwichrowany malarz skandynawski z pewnością dał by narkotyków , a jego kochanka Dagny pewnie by się wepchała do trójkąta.don Kichot z garnkiem na głowie zamiast hełmu jest bardziej wiarygodny niż ty z głową nabitą nieprzetrawioną wiedzą i frazesami, który lewitujesz już od dłuższego czasu. ludziom trzeba chleba a nie ciasteczek, wiarygodne o wiele bardziej teksty były w Dyziu.....dlatego ani smutno ani żal, normalka.
Przykro mi stąd, smutno i żal... Tak, stąd, ale tylko dotąd, ani kroku dalej, alleluja i do przodu. Nie oglądać się, bo inni też nie są lepsi. Zenek od sąsiadów to nawet kurę ukradł.
Ja przestałem chodzić do kościoła z powodu pisu,który tak bardzo się „im” spodobał.
Po drodze doszła pedofilia i covid.
Smutne to,że wychowany na katolika musiałem podjąć taką decyzje,to nie wina Boga tylko jego ziemskich sług,chyba się mieli za dobrze i to ich zepsuło. Nadal wierze ale nie praktykuje i cieszę się np. że w tym roku nie ma kolędy.