Fake newsy dotarły do naszego regionu. Oto przykłady manipulacji z ostatnich miesięcy
Kolumna wojskowa jadąca w kierunku Raciborza, aby zbudować tam szpital zakaźny, smutne wieści o śmierci szanowanego trenera piłki nożnej z Rybnika, czy protest pracowników raciborskiego szpitala przeciw "PLANdemii". Brzmi interesująco? A jakże! Jest tylko jedno "ale" - wszystkie te wiadomości, które w ostatnich miesiącach krążyły w mediach społecznościowych, są... fałszywe.
Fałsz: Wojsko jedzie na Racibórz
Gdy w marcu tego roku opinia publiczna w całej Polsce skupiona była na rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem, a władze podjęły decyzję o utworzeniu sieci szpitali jednoimiennych, przeznaczonych dla leczenia zakażonych oraz chorych na COVID-19 osób, komunikatorem WhatsApp rozsyłany był krótki film przedstawiający wojskowy transport przejeżdżający przez niewielką miejscowość. Film opatrzony był opisem, że to wojsko zmierzające do Raciborza, aby otoczyć szpital w Raciborzu i dopilnować przekształcenia lecznicy w placówkę zakaźną. Tylko bardzo uważny odbiorca zdołał dostrzec oznaczenia holenderskiej armii na ciężarówkach oraz nieznaczne różnice w architekturze budynków, który odróżniały je o od tych w naszym regionie.
Fałsz: Śmierć trenera
W październiku tego roku komunikatorem Messenger rozsyłane było czarno-białe zdjęcie trenera ROW 1964 Rybnik Rolanda Buchały. Zdjęcie opatrzone było znakiem nowiny.pl, a dołączony do niego link miał odsyłać do artykułu w naszym portalu. Ścieżka dostępowa sugerowała, że w Nowinach ukazał się artykuł opatrzony tytułem "Tragedia dla rybnickiej piłki. Nie żyje Roland Buchała", jednak po kliknięciu w link przeglądarka informowała o braku strony o podanym adresie.
Fake news, czyli fałszywa wiadomość o śmierci trenera Rolanda Buchały. Autor fałszywki dla uwiarygodnienia przekazu wykorzystał zdjęcie opatrzone logiem Nowin.
Jedna z naszych Czytelniczek zwróciła się do nas z pytaniem, czy to prawda. Poinformowaliśmy ją, że cała wiadomość - zdjęcie oraz link - zostały spreparowane przez nieznaną nam osobę i są fałszywe, bo pan Roland Buchała żyje i ma się dobrze i co za tym idzie - w naszym portalu nie mógł i nie ukazał się artykuł informujący o jego śmierci.
Fałsz: Pielęgniarki przeciw PLANdemii
Kolejna fałszywa wiadomość, która była rozpowszechniana w ostatnich miesiącach również miała formę wizualną. Zdjęcie przedstawiało trzy pielęgniarki i jednego pielęgniarza w maskach do nurkowania. Jedna z pań trzymała w rękach kartkę opatrzoną napisami: "Szumowski zaprasza nas na Kanary, maski już mamy", "FB: #STOP PLANdemii Racibórz i Powiat Raciborski". Odkładając na bok kwestię zapatrywań personelu medycznego na działania byłego ministra zdrowia, warto zwrócić uwagę na zestawienie pielęgniarek z informacją, że czegoś takiego jak epidemia koronawirusa nie ma, że jest to tzw. PLANdemia (epidemia zaplanowana przez tzw. rząd światowy celem odebrania wolności społeczeństwom, pogrążeniu świata w kryzysie i zarobieniu na tym kryzysie przez niektóre korporacje).
Sfałszowana fotografia, która w intencji autora tego fake newsa ma przedstawiać pracowników raciborskiego szpitala protestujących przeciwko polityce byłego ministra zdrowia oraz tzw. PLANdemii.
Dopiero przy znacznym przybliżeniu zdjęcia widać, że oryginalny napis na kartce został wymazany, a autor tego "fake newsa" zastąpił go własnym, wprowadzonym na komputerze. Przybliżając zdjęcie można również odczytać napis na fartuchu jednej z pielęgniarek: Szpitale Tczewskie S.A. W ten sposób modyfikując jedno zdjęcie, wprowadzono do obiegu kilka fałszywych informacji, m.in. o miejscu pracy personelu medycznego, a także o rzekomym sprzeciwie tegoż personelu wobec tzw. PLANdemii.
Razem możemy walczyć z fake newsami
W tym miejscu zwracamy się do naszych Czytelników z apelem, abyście na bieżąco kierowali do nas wszystkie informacje, które z jakichś powodów wydadzą wam się fałszywe. Piszcie do nas na adres: portal@nowiny.pl. Możecie również skorzystać z formularza kontaktowego na Facebooku (www.facebook.com/nowiny).
Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta „Media bliżej ludzi”, finansowanego ze środków Departamentu Stanu USA".