Policjanci apelują: "zimą nie bądźmy obojętni wobec bezdomnych"
Wodzisławscy policjanci apelują, abyśmy nie byli obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku. - Od naszej wrażliwości często zależy ich życie - podkreślają dodając, aby zwracać szczególną uwagę na osoby starsze, bezdomne i nietrzeźwe.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. przez cały okres jesienno-zimowy sprawdzają miejsca na terenie powiatu wodzisławskiego, w których mogą przebywać osoby bezdomne lub potrzebujące pomocy i schronienia w związku z niską temperaturą. Dbając o bezpieczeństwo narażonych na zamarznięcie osób, kontrolują miejsca, gdzie mogą one przebywać. Informują o możliwości pomocy i skorzystania z ciepłych miejsc w noclegowni.
- W ostatnich dniach znacznie obniżyła się temperatura. Chłody stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz dla osób będących pod wpływem alkoholu. Dzielnicowi oraz policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zwracają więc szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu - przekazuje Patryk Błasik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. Dodaje, że mundurowi kontrolują miejsca, w których koczują bezdomni, pustostany, prowizoryczne altany. Namawiają napotkane osoby do skorzystania z pomocy instytucji, które pomogą przetrwać okres niskich temperatur.
- Praca z bezdomnymi nie należy do najłatwiejszych - mówi Patryk Błasik. - To często osoby, które mimo złego stanu zdrowia, braku dostępu do wody, prądu czy ogrzewania, twierdzą, że radzą sobie doskonale - dodaje. Mimo tego mundurowi wciąż odwiedzają znane już im osoby. Przy każdej takiej interwencji wskazują miejsca, w których na bezdomnych czeka pomoc. Przestrzegają także przed ogrzewaniem się w pomieszczeniach przy ognisku. - Apelujemy więc do wszystkich mieszkańców powiatu wodzisławskiego o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur - mówi rzecznik prasowy. Dodaje, że można: dzwonić pod telefony alarmowe 987, 986 lub 112, a także skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za której pośrednictwem, wybierając kategorię zgłoszenia o nazwie "Bezdomność", zasygnalizujesz potrzebną pomoc.