Drogowcy z Wodzisławia Śl. są gotowi do zimy
Wodzisław Śl. jest gotowy na nadejście zimy? Drogowców nie powinny zaskoczyć pierwsze opady śniegu. Przygotowanych jest m.in. 130 ton soli drogowej i 140 ton piasku.
WODZISŁAW ŚL. Stosunkowo łagodny przebieg zeszłorocznej zimy spowodował, że w ograniczonym zakresie istniała konieczność angażowania podwykonawców do m.in. odśnieżania dróg. W efekcie środki, jakie otrzymali, były niewielkie w porównaniu z tym jakie ponieśli koszty. – Przewidzieliśmy optymalne rozwiązanie – zapowiada dyrektor Zarządu Dróg Miejskich (ZDM) w Wodzisławiu Śl. Janusz Lipiński. Podczas listopadowego posiedzenie komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska przedstawił rajcom informację o stanie przygotowania do Akcji Zima.
Sprzęt gotowy do pracy
Jak poinformował dyrektor Lipiński ZDM oraz Służby Komunalne Miasta dokonały już przeglądu i napraw sprzętu leżącego w ich dyspozycji niezbędnego do przeprowadzenia Akcji. Łącznie będzie zaangażowanych 7 pojazdów. Będą to: koparko-ładowarka, odśnieżarka do usuwania śniegu z chodników, mikrociągnik z solarką i pługiem, 2 ciągniki oraz 2 samochody MAN z solarkami i pługiem. – W ramach przygotowania do akcji rozstawione zostaną skrzynie w ilości 26 sztuk z mieszanką soli i pasku do zabezpieczenia chodników, schodów, kładek i przejść w miejscach newralgicznych na głównych ciągach pieszo-jezdnych, będących w zarządzie miasta – mówił szef wodzisławskiego ZDM-u. Dodał, że do zwalczania śliskości nawierzchni jest przygotowanych 130 ton soli drogowej oraz 140 ton piasku. Przypomnijmy, że w czasie zeszłorocznej Akcji, która prowadzona była od 1 grudnia 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r., zużyto 108,3 ton soli i 10,5 ton piasku.
Ile osób do obsługi?
W Akcji Zima będą brali udział pracownicy zarówno ZDM-u, jak i SKM-u. W sumie zaangażowanych będzie 33 osób. – W celu zapewnienia ciągłości działań związanych z prowadzeniem zimowego utrzymania powołani zostaną dyżurni oraz pracownicy do obsługi ładowarki, ciągników oraz samochodów ciężarowych z posypywarkami – mówił Janusz Lipiński. Wyjaśnił, że dyżurni będą prowadzili dzienniki: z pracy sprzętu, z przebiegu dyżuru oraz z podjętych działań zwalczających skutki zimy w szczególności: godziny pracy, temperatura i warunki atmosferyczne, rodzaj użytego sprzętu, zakres wykonywanych czynności, ilość zużytego materiału, wykorzystanie brygad roboczych.
Podwykonawcy nie będą już na stracie
– W ramach uzupełnienia braków sprzętowych oraz zapewnienia ciągłości odśnieżania i posypywania dróg oraz chodników w Akcji będą brali udział podwykonawcy wyłonieni w ramach procedury zamówienia publicznego – mówił szef ZDM-u. Dodał, że łącznie dysponują oni 11 jednostkami sprzętowymi wyposażonymi w pługi i solarki. Radny Adam Króliczek pytał o wypłaty podwykonawców. Przypomnijmy, że zgodnie z zeszłorocznymi umowami podwykonawcy otrzymywali wynagrodzenie tylko w przypadku wyjazdu do Akcji, ale byli zobowiązani do pełnienia dyżurów, za które nie otrzymywali pieniędzy. W świetle ubiegłej łagodnej zimy środki, które otrzymali, były niewielkie w porównaniu z tym jakie ponieśli koszty. – Nie wiadomo jaka zima nas czeka, a firmy tak czy inaczej, przygotowują się do pracy – mówił radny Króliczek. Dyrektor Lipiński odpowiedział, że zrobiono rozeznanie wśród okolicznych samorządów, jak one podchodzą do kwestii płac podwykonawców. – W efekcie przewidzieliśmy ryczałt 50 zł brutto dziennie za gotowość każdego pojazdu naszych podwykonawców – wyjaśnił szef ZDM-u.
(juk)
Piasku na drogach Wodzisławia nie widziałam od paru lat. Tylko sól i nic więcej. A schody dzisiaj w całym mieście takie śliskie że można się zabić. Tak przygotowane są służby!