Wodzisławskie kamienice przeszły lifting
Kamienice na wodzisławskim rynku wypiękniały. Właśnie zakończyły się remonty sześciu z nich. – Stare Miasto się zmienia. Jest coraz ładniej i estetyczniej. Ale co ważniejsze: czyściej i zdrowiej – podkreślają w magistracie.
WODZISŁAW ŚL. Sześć kamienic, znajdujących się na wodzisławskim Starym Mieście, przeszło kompleksową termomodernizację wraz ze zmianą źródła ich ogrzewania. To efekt projektu „Eko-Starówka – poprawa efektywności energetycznej komunalnej infrastruktury mieszkaniowej w Wodzisławiu Śl.”.
Prace trwają od dwóch lat
Jesienią 2018 r. miejska spółka Domaro przystąpiła do realizacji ekologicznych inwestycji. W pierwszej kolejności zadanie podzielono na 5 odrębnych części: Kościelna 10, Kościelna 8, Opolskiego 4, Kościelna 4 oraz Kościelna2/Sądowa 4. Jeszcze tego samego roku spółka przystąpiła do przygotowania pierwszych dokumentacji i uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, tak aby móc zrealizować wszystkie prace z dużą dbałością o detale historyczne. – Pierwsze ogłoszenia przetargowe w maju 2019 r. okazały się bezskuteczne, jednak już kolejne zakończyły się podpisaniem umowy z wykonawcami – przekazuje Mateusz Jamioła, inspektor do spraw rozwoju miasta z wodzisławskiego magistratu.
Kamienice z ciepłem sieciowym
Kapitalny remont jednej z kamienic zakończył się jeszcze 2019 r. Remonty pozostałych są właśnie na ukończeniu. – Obecnie wykonywane są ostatnie poprawki przez wykonawców – mówi Jamioła. Zakres prac inwestycji był bardzo szeroki. Przeprowadzono m.in.: termomodernizację budynków wraz ze zmianą pokrycia dachów, wzmocnieniem ich konstrukcji, dociepleniem ścian budynków, obróbkami blacharskimi, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej, przygotowaniem instalacji C.O., podłączeniem kamienic do energii cieplnej oraz wymianą oświetlenia na energooszczędne LED. Dzięki tej inwestycji z centrum miasta zniknęły 34 piece węglowe, 12 kuchenek węglowych oraz 1 kominek węglowy, a kamienice zostały podłączone do ciepła sieciowego.
Środki zewnętrzne
Urząd stara się o pozyskanie pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na sfinansowanie projektu. W grę wchodzi dofinansowanie rzędu około 1,9 mln zł. – Wyniki konkursu poznamy dopiero w 2021 r. Do czasu potencjalnego pozyskania tych środków koszt zadania obciążył budżet miasta na kwotę około 2,2 mln zł – informuje Mateusz Jamioła.
(juk)
Wygląda nieźle, aczkolwiek szału nie ma. Martwi mnie jednak, że za kilka miesięcy elewacje będą znowu szare, jak okoliczni "jaskiniowcy" zaczną palić w piecach, czym popadnie.
Czy parkowanie w zabytkowym parku, to efekt tego projektu „Eko-Starówka? Co na to kieca?