Kościół na Rynku o rok starszy niż sądzono!
Kiedy konsekrowano kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wodzisławiu Śląskim? Do tej pory sądzono, że 17 listopada 1911 r. Najnowsze badania Sławomira Kulpy, dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śl. wykazały jednak, że do konsekracji kościoła doszło rok wcześniej.
WODZISŁAW ŚL. Historia lubi płatać figle i każdy kto miał możliwość prowadzenia studiów nawet nad niezbyt odległą przeszłością musi sobie z tego zdawać sprawę. Nasza wiedza często zmienia się w wyniku pojawienia się nowych źródeł, bądź innego spojrzenia na dotąd znane. Za nie budzący dotychczas wątpliwości fakt uznawana była data konsekracji kościoła parafialnego w Wodzisławiu Śląskim. Od niej wyznaczano kolejne rocznice poświęcenia kościoła. Ceremonia ta miała odbyć się 17 listopada 1911 r., a poprowadził ją kanonik Wilhelm Frank, będący wysłannikiem biskupa wrocławskiego Georga Koppa (1837 – 1814).
Do niedawna i ja byłem przekonany, że tak jest, polegając na dotychczasowych ustaleniach badaczy i tradycji. Pierwsze wątpliwości pojawiły się, gdy dotarłem do biogramu kanonika Wilhelma Franka, według którego ksiądz zmarł 23 sierpnia 1911 r. Jak więc mógł on konsekrować kościół wodzisławski 17 listopada, kilka miesięcy po swojej śmierci?
Niepokojący był również fakt, że pomimo szczegółowej kwerendy obejmującej wydawnictwa regionalne, prasę i czasopisma z tego okresu, nie udało się znaleźć nawet najmniejszej wzmianki o tym, by w dniu 17 listopada 1911 r. miało dojść do poświęcenia wodzisławskiego kościoła. Inną wątpliwość wzbudziło także, że data ta wypadała w piątek, a więc dzień w katolickiej tradycji żałobny.
Śledząc literaturę przedmiotu należy zajrzeć do fundamentalnej pracy poświęconej parafii i miastu autorstwa Ludwika Musioła powstałej w 1966 r. To właśnie tu spotykamy dwie, i to różne, daty konsekracji wodzisławskiej fary. Pierwsza z nich pojawia się w rozdziale: „Daty dotyczące budowy kościoła w Wodzisławiu”, gdzie autor zapisał bez podania źródła: „Uroczysta konsekracja kościoła odbyła się w listopadzie 1911 r. Konsekratorem był ks. prałat Frank”. Druga pojawia się w rozdziale: „Proboszczowie i altaryści kościoła N.M.P w Wodzisławiu. Średniowieczni duszpasterze”, gdzie zamieszczony jest biogram księdza dziekana Henryka Weltike. Znajdujemy tam również zapis: „W listopadzie 1910 r. kościół został uroczyście poświęcony, przy którym poświęceniu był również obecny wymieniony patron”.
Na os. 1 Maja już chyba z 10 lat budują i jeszcze dachu nie widać
@1910 - projektowanie to zupełnie inna para kaloszy, tu chodzi o fizyczną budowę obiektu.
~doNiedoinformowany oczywiste jest to, że jak zapytasz się w wodzisławiu jak trafić do kościoła na rynku to zdecydowana większość skieruje cię właśnie do tego kościoła. na czy przy rynku to po prostu skrót myślowy.
oczywiście że na rynku nie ma kościoła ale redaktor i mhl wiedzą lepiej
Podobno projektowany jest na rynku minaret..
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
#mhl999- 1,5 roku to teraz dokumentacja trwa i projektowanie. Czyli cofamy się pod rządami UE...
to teraz już wiesz ;-) mnie fascynuje jednak coś zupełnie innego, ponad 100 lat temu wybudowano taki obiekt w niecałe 1.5 roku od wbicia łopaty, ciekawe ile by dziś to zajęło w obecnym stanie prawnym i o wiele lepszej technologi
Nie wiedziałem że na rynku w Wodzisławiu. Stoi kościół