Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kościół na Rynku o rok starszy niż sądzono!

Kiedy konsekrowano kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wodzisławiu Śląskim? Do tej pory sądzono, że 17 listopada 1911 r. Najnowsze badania Sławomira Kulpy, dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śl. wykazały jednak, że do konsekracji kościoła doszło rok wcześniej.

Kościół na Rynku o rok starszy niż sądzono!
Kościół w 1911 roku

Należy przypuszczać, że za Ludwikiem Musiołem swą wiedzę oparli inni badacze dziejów miasta i parafii.

Kiedy więc rzeczywiście poświęcono kościół? Jeśli za fakt uznamy udział Wilhelma Franka, to musiało się to wydarzyć po 15 sierpnia 1909 r., kiedy położono kamień węgielny pod budowę wodzisławskiej fary, ale przed 23 sierpnia 1911 r., czyli przed śmiercią Franka. Jak informują źródła archiwalne, budowa kościoła prowadzona pod okiem miejscowego architekta i mistrza murarskiego Alfreda Bechera, a wykonywana przez firmę Augusta Grzonki szła w błyskawicznym tempie. Szczegółowe raporty Bechera wskazywały, że kościół był gotowy w 3 kwartale 1910 r. Bardzo cenna jest wzmianka, jaka ukazała się na łamach „Nowin Raciborskich” z dnia 1 września 1910 r, Odnotowano tam: „Wodzisław. Nowy kościół tak dalece jest wykończony, że wszystkie rusztowania na zewnątrz zostały usunięte. Wieża nowego kościoła jest 80 metrów wysoka i bardzo pięknie wykończona. Także i we wnętrzu prace postępują raźno naprzód, tak iż spodziewać się należy, że kościół zostanie jeszcze w tym roku uroczyście poświęcony”.

Kolejna wzmianka zapowiadająca poświęcenie kościoła ukazała się także w „Nowinach Raciborskich”: „Wodzisław. Poświęcenie nowego kościoła katolickiego odbędzie się w niedzielę 20 b.m”.

I faktycznie kolejny numer „Nowin Raciborskich”\ z 24 listopada 1910 r. odnotował tak ważną i fundamentalną informację o konsekracji wodzisławskiego kościoła: „Wodzisław. W ubiegłą niedzielę odbyło się tu poświęcenie nowego kościoła katolickiego przez ks. kan. Franka z Wrocławia. Kazanie niemieckie wygłosił przed wielkiem nabożeństwem ks. prof. Christian, a i kazanie polskie podczas nabożeństwa ks. prob. Boidol. Wielkie nabożeństwo odprawił ks. kan. Frank w asyście ks. dziek., Kaluży z Rogów, ks. prob. Laski z Pszowa i ks. Jescha z Jedłownika”. Tak więc informacja pozwala nam zauważyć, że msza była koncelebrowana i to przez kilku księży.

Również w czasopiśmie „Der Oberschlesien” z 1910 r. ukazała się niezależna wzmianka, potwierdzająca konsekrację wodzisławskiego kościoła, gdzie odnotowano: „Um 20 November fand die Einweihung der neuen Kirche in Loslau statt die Benediktion wurde durch Kanonikus Frank aus Breslau vorgenommen”, co możemy tłumaczyć; „20 listopada odbyło się poświęcenie nowego kościoła w Wodzisławiu Śląskim, a błogosławieństwa dokonał kanonik Frank z Wrocławia”. Wszystkie przytoczone informacje jednoznaczne potwierdzają wcześniejszą o rok datę konsekracji kościoła Najświętszej Marii Panny w Wodzisławiu Śląskim.

Niestety nie znamy przyczyn ani okoliczności, dlaczego biskup Georg Kopp sam nie przybył by poświecić wodzisławski kościół, chociaż jego autorem był zaprzyjaźniony architekt Ludwik Schneider? Przeprowadzone badana archiwalne dowiodły, że bez zaangażowania i wsparcia biskupa Georga Koppa proboszcz nie byłby w stanie poprowadzić tej inwestycji. Na początku listopada 1910 r. było już pewne, że dla wykonania misji poświęcenia kościoła biskup wydelegował i dał swe pełnomocnictwa kanonikowi Wilhelmowi Frankowi, o czym informuje nas zachowany dokument zaadresowany do dziekana Henryka Weltike.

Przedstawione dowody świadczą jednoznacznie, że konsekracja kościoła wodzisławskiego nastąpiła w dniu 20 listopada 1910 r.

Od niej należy przyjąć fakt otwarcia i narodzin nowej fary. Ta okoliczność wskazuje, że kościół wodzisławski w tym roku 20 listopada ukończył 110 lat. Dziś wiemy, że dzwon urodzinowy zabrzmiał w niedzielę 20 listopada, ale 1910 roku.

Sławomir Kulpa

Wilhelm Frank urodził się 16 czerwca 1858 r. w Baborowie. Uczęszczał do szkoły w Głubczycach, a następnie studiował teologię na Uniwersytecie we Wrocławiu. W 1883 r. przyjął święcenia kapłańskie w seminarium w Ratyzbonie. Następnie był przez krótki czas kapłanem w Pietrowicach Wielkich (1884), a później w Raciborzu. W 1887 r. został proboszczem w kościele św. Michała, następnie św. Piusa w Berlinie, a osiem lat później, w 1907 r., został powołany na stanowisko kanonika we Wrocławiu. Od 1893 r., aż do śmierci był członkiem niemieckiego parlamentu związanego z niemiecką Partią Centrum. Wilhelm Frank zmarł 23 sierpnia 1911 r. we Wrocławiu.

Henryk Weltike urodził się 8 maja 1863 r. w podgliwickiej wsi Trynek w rodzinie chłopskiej Franciszka i Bronisławy Obtulowicz. Matka pochodziła z Rud Raciborskich. Henryk był najstarszym z pięciorga ich dzieci. Podstawową edukację rozpoczął w Trynku. W wieku jedenastu lat wstąpił do Gimnazjum w Gliwicach, gdzie wyróżniał się zdolnościami matematycznymi. W 1883 r. ukończył Gimnazjum. Po maturze odbył roczną służbę wojskową, a następnie w 1884 r. rozpoczął czteroletnie studia teologiczne na Uniwersytecie we Wrocławiu. 23 kwietnia 1888 r. otrzymał święcenia kapłańskie i odprawił swoje prymicje w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach. W 1904 r. przeniesiony został do Wodzisławia, gdzie objął urząd dziekana. W 1905 r. przebywał w Wodzisławiu biskup Georg Kopp. Ksiądz Henryk Weltike zmarł na udar serca 15 maja 1911 r. Jego śmierć była wielkim zaskoczeniem dla parafian, a jego pogrzeb przyciągnął setki parafiani wielu duchownych z całej okolicy. Został pochowany jako jedyna osoba w kościele parafialnym, w jego nawie bocznej. W pamięci przetrwał jako człowiek pracowity, sumienny i bardzo lubiany przez parafian.

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Bagietka (83.12. * .141) 22.12.2020 09:45

Na os. 1 Maja już chyba z 10 lat budują i jeszcze dachu nie widać

mhl999 20.12.2020 10:27

@1910 - projektowanie to zupełnie inna para kaloszy, tu chodzi o fizyczną budowę obiektu.

mhl999 20.12.2020 10:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~doNiedoinformowany oczywiste jest to, że jak zapytasz się w wodzisławiu jak trafić do kościoła na rynku to zdecydowana większość skieruje cię właśnie do tego kościoła. na czy przy rynku to po prostu skrót myślowy.

~doNiedoinformowany (91.192. * .86) 20.12.2020 09:36
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

oczywiście że na rynku nie ma kościoła ale redaktor i mhl wiedzą lepiej

~Donizejkiecysty (87.101. * .96) 20.12.2020 01:32
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Podobno projektowany jest na rynku minaret..

~Do_nizej (5.173. * .236) 19.12.2020 23:57
oceniono 3 razy
3

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~1910 (87.101. * .96) 19.12.2020 22:55
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

#mhl999- 1,5 roku to teraz dokumentacja trwa i projektowanie. Czyli cofamy się pod rządami UE...

mhl999 19.12.2020 22:37
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

to teraz już wiesz ;-) mnie fascynuje jednak coś zupełnie innego, ponad 100 lat temu wybudowano taki obiekt w niecałe 1.5 roku od wbicia łopaty, ciekawe ile by dziś to zajęło w obecnym stanie prawnym i o wiele lepszej technologi

~Niedoinformowany (188.137. * .8) 19.12.2020 20:37
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Nie wiedziałem że na rynku w Wodzisławiu. Stoi kościół