Projekt "Życie bez Przypału 2020" dobiegł końca
Pomimo bardzo trudnej sytuacji i wielu obostrzeń fundacji Kumak dzięki finansowemu wsparciu Miasta Rybnik udało się zrealizować kolejne przedsięwzięcie.
W warsztatach "Życie bez Przypału 2020", które w nietuzinkowy sposób przestrzegają młode osoby przed szkodliwością dopalaczy oraz konsekwencjami jakie mogą ponieść za popełnione pod ich wpływem przestępstwa i wykroczenia wzięło udział blisko 430 młodych rybniczan. Uczniowie klas siódmych i ósmych rybnickich szkół podstawowych wzięli udział w spotkaniu z dziennikarzem, który przedstawił im prawdziwe historie osób, które dokonały czynów zabronionych pod wpływem niedozwolonych środków psychoaktywnych oraz jakie konsekwencje za to poniosły. - Do młodych osób zwykłe pogadanki nie trafiają. Jednym uchem wpadają, żeby drugim zaraz wypaść, ale pokazanie im 17-latka, który na imprezie wziął dopalacze, a potem zabił w bestialski sposób swojego sąsiada, uświadomienie im, że parę sekund na imprezie zaważyło o zmarnowaniu całego życia i pokazanie autentycznych zdjęć z miejsca zdarzenia oraz sali sądowej już na nich robi wrażenie - podkreśla prowadzący zajęcia dziennikarz.
Oprócz spotkania z przedstawicelem mediów młodzież miał również powtórkę z zagadnień związanych z pierwszą pomocą. Uczniowie przećwiczyli RKO na fantomach, zapoznali się z działaniem AED oraz poznali wyposażenie torby medycznej. Część osób spróbowała również wykonać proste zadania manualne mając założone narkogogle, co miało na celu pokazanie, że nawet proste czynności, które z powodzeniem wykonałaby 7-latek są nie do zrobienia pod wpływem dopalaczy.
Zajęcia „Życie bez przypału 2020” zostały zorganizowane przez Fundację Kumak i współfinansowane przez Miasto Rybnik.