Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kosmetyki na nużeńca – sprawdź, jaki powinny mieć skład oraz właściwości

Kosmetyki na nużeńca służą pozbyciu się tego pasożyta z powierzchni naskórka, a także łagodzeniu objawów choroby, którą powoduje czyli nużycy. Nużeniec to roztocz, który żeruje w gruczołach łojowych oraz torebkach włosowych na skórze człowieka. W poniższym opracowaniu znajdą Państwo informacje o tym, jakie kosmetyki na nużeńca wybrać, jaki powinien być ich skład oraz właściwości. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Kosmetyki na nużeńca – sprawdź, jaki powinny mieć skład oraz właściwości

Kosmetyki na nużeńca - jaki powinny mieć skład?

Kosmetyki na nużeńca należy dobrać odpowiedzialnie. W składzie takich kosmetyków powinny znaleźć się składniki pochodzenia naturalnego, które są bezpieczne i delikatne dla skóry, i tak już podrażnionej i zmienionej zapalnie, w związku z aktywnością nużeńców.

Aby kosmetyki na nużeńca były skuteczne, muszą  być bogate w naturalne składniki aktywne, o potwierdzonym działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Im większe stężenie substancji czynnych, tym skuteczniejszy będzie kosmetyk. Dlatego przed zakupem preparatu kosmetycznego warto upewnić się, czy wskazane przez producenta składniki aktywne, rzeczywiście znajdują się na początku listy składników – mówi Karolina Formela, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

W poniższej tabeli zestawiliśmy składniki pochodzenia naturalnego, które powinny zawierać w swoim składzie dobre kosmetyki na nużeńca wraz z ich właściwościami.

Składnik aktywny

Działanie

kwas azelainowy

  • przeciwdziała tworzeniu się przebarwień,
  • oczyszcza pory i działa przeciwbakteryjnie,
  • zmniejsza produkcję łoju,

ekstrakt z ruszczyka kolczastego

  • stymuluje mikrokrążenie,
  • posiada właściwości detoksykujące,
  • nawilża skórę i likwiduje stany zapalne,

olej rycynowy

  • hamuje rozwój bakterii i grzybów,
  • zwalcza infekcje i stany zapalne,
  • przyśpiesza proces gojenia się zmian skórnych,

alantoina

  • dogłębnie nawilża skórę,
  • likwiduje swędzenie i łagodzi podrażnienia,
  • przyśpiesza proces regeneracji skóry,

kwas glikolowy

  • normalizuje rogowacenie naskórka,
  • sprawia, że skóra staje się grubsza i mocniejsza,
  • oczyszcza pory z sebum i likwiduje zaskórniki,

betaina

  • koi i nawilża skórę,
  • łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia,
  • opanowuje problem nadmiernej keratynizacji naskórka,

kwas salicylowy

  • oczyszcza głęboko pory,
  • złuszcza komórki martwego naskórka,
  • posiada właściwości dezynfekujące.

Kosmetyki na nużeńca - co nie powinno znaleźć się w składzie?

Kosmetyki na nużeńca powinny mieć naturalny skład. Oznacza to nie tylko duże stężenie naturalnych substancji aktywnych, ale także brak szkodliwych dodatków. Chemiczne substancje wywołują niekorzystne dla skóry konsekwencje. Mogą ją podrażniać, wywoływać reakcje alergiczne lub zwiększać łojotok. Takie działanie jest niepożądane, szczególnie w przypadku leczenia nużycy. Pasożyt ten żerując na skórze, odżywia się łojem, komórkami nabłonkowymi i wydzieliną gruczołów łojowych. Jeśli chemiczny związek, zawarty w kosmetyku, pobudzi gruczoły łojowe do pracy, nużeniec otrzyma większą dawkę pożywienia. W ten sposób będzie on mógł się rozmnażać w korzystnych na niego warunkach.

Nużycę miałem kilku miesięcy, bo swoją walkę z nużeńcami zacząłem od jakiegoś niesprawdzonego środka. Odkąd zmieniłem go na zestaw Odexim stan skóry dzień po dniu zaczął się poprawiać. Pielęgnacja naturalnymi kosmetykami rzeczywiście przynosi efekty, polecam - mówi Pan Krzysztof z Sopotu

Szkodliwe związki, które nie powinny znaleźć się w składzie kosmetyków na nużeńca to między innymi:

  • SLS/SLES,
  • PEG-i,
  • parabeny,
  • silikony,
  • EDTA.

Kosmetyki na nużeńca - jakie właściwości powinny wykazywać?

Kosmetyki na nużeńca przede wszystkim powinny być skuteczne oraz bezpieczne dla skóry. Ich działanie powinno opierać się na zwalczaniu pasożyta oraz łagodzeniu objawów jego bytowania. Zwalczanie pasożyta to działanie, które polega na zmniejszaniu liczby osobników na skórze oraz ograniczenie możliwości ich rozprzestrzeniania się. Aby to było możliwe kosmetyki na nużeńca, (np. kremy na nużeńca), muszą wykazywać właściwości roztoczobójcze oraz złuszczające. Usuwanie zrogowaciałego naskórka ma na celu dotarcie do głębszych jego warstw, w których mogą być ukryte pasożyty. Ograniczanie ich liczebności oznacza także likwidowanie im pokarmu. Nużeniec żywi się między innymi sebum, dlatego dobre kosmetyki powinny regulować aktywność gruczołów łojowych, tak by zmniejszyć ilość wydzielanego łoju.

Łagodzenie objawów bytowania pasożyta to drugi element, o który muszą zadbać dobre kosmetyki na nużeńca. Pasożyty te wywołują zaczerwienienia oraz inne zmiany skórne, którym towarzyszyć może uczucie swędzenia. Kolejne objawy polegają na powstawaniu wyprysków, grudek i krostek na skórze. Dobre kosmetyki na nużeńca powinny wykazywać właściwości łagodzące i nawilżające skórę. Kolejne ważne cechy to: przyśpieszanie gojenia się oraz działanie odżywcze i oczyszczające skórę. Kosmetyki te powinny wykazywać także właściwości: przeciwzapalne, antybakteryjne, a także przeciwgrzybicze.

Kosmetyki na nużeńca - w jakiej formie występują?

Kosmetyki na nużeńca stosuje się w zwalczaniu tego pasożyta. Dostępne są one w różnych formach, które często wykazują inne właściwości. Wyróżnia się: kremy, pasty, płyny oczyszczające, a także maść na nużeńca. Najważniejsze w wyborze właściwego kosmetyku jest to, by był on bezpieczny dla skóry oraz skuteczny w walce z pasożytem. Z tego powodu zaleca się stosowanie kosmetyków, które zawierają duże stężenie substancji aktywnych pochodzenia naturalnego.

Nużyca jest bardzo uciążliwa, ponieważ pasożyty żerują na skórze, co powoduje świąd. U mnie objawy nasilały się nocą i zdarzało się nawet, że budziłam się ze snu. Gdy zaczęłam stosować naturalne kosmetyki Odexim, poczułam ulgę i szybko zobaczyłam poprawę. Budzenie się w nocy już mnie nie dotyczy. W końcu poradziłam sobie z tym pasożytem - mówi Pani Agnieszka z Lublina

Dermokosmetyki na nużeńca Odexim

Zestaw Odexim to cztery, specjalistyczne preparaty, oparte na składnikach pochodzenia naturalnego. Dermokosmetyki Odexim to kompleksowa pielęgnacja twarzy dla osób dotkniętych nużycą.

Komplet kosmetyków Odexim zawiera: 

  • płyn oczyszczający – który skutecznie oczyszcza cerę i delikatnie złuszcza martwy naskórek, za sprawą takich składników jak: kwas glikolowy, olejek z drzewa herbacianego, aloes, alantoina;
  • krem na rano – łagodzi zmiany skórne, oczyszcza pory i wspiera regenerację skóry, zmienionej zapalnie w skutek aktywności nużeńców. Takie działanie zapewnia kwas azelainowy, olejek z drzewa różanego, betaina oraz witamina E;
  • krem na dzień – doskonale pielęgnuje cerę i błyskawicznie przywraca komfort podrażnionej, zaczerwienionej i swędzącej skórze. Ma bogaty skład, zawiera:  ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z kasztanowca, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z lukrecji, olej z glistnika, olej z orzechów laskowych i bisabolol.
  • pasta na noc – skutecznie walczy z nużeńcami wtedy, gdy są najaktywniejsze, czyli w nocy. Zmniejsza krostki i grudki oraz matuje skórę, dzięki zawartości: tlenku cynku, ichtiolu jasnego, kwasu salicylowego, oleju rycynowego.

Kosmetyki na nużeńca mają za zadanie wyeliminować pasożyta, który żeruje na skórze. Ich działanie polega także na łagodzeniu objawów nużycy. Muszą być bezpieczne i delikatne dla skóry. Warunki te spełniają naturalne kosmetyki Odexim, dlatego też są polecane w walce z tymi uciążliwymi pasożytami.

FAQ – pytania i odpowiedzi

1. Czy w trakcie demodekozy trzeba używać specjalne kosmetyki na nużeńca?

Poza leczeniem dermatologicznym (np. antybiotykoterapią lub doustną miejscową), warto stosować również dermokosmetyki. Specjalistyczna pielęgnacja dostosowana do potrzeb zakażonej nużeńcem skóry, szybko przywróci komfort cerze, zredukuje świąd i inne uciążliwe objawy. Preparaty z zestawu Odexim kompleksowo  zadbają o skórę, zarówno w dzień jak i w nocy. A przy tym skutecznie wspomogą proces leczenia nużycy.

2. Jakie są przyczyny nużycy?

Powodem choroby są niewielkie roztocza z rodzaju Demodex. Można się nimi zarazić, w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą. A także pośrednio np. korzystając z tych samych przedmiotów do higieny i pielęgnacji (np. ręczników, gąbek, szczotek, akcesoriów do makijażu). Z tego względu należy korzystać tylko ze sprawdzonych salonów kosmetycznych i fryzjerskich, które dużą wagę przykładają do zmiany ręczników i sterylizacji narzędzi.

3. Kiedy stosować kosmetyki na nużeńca?

Przede wszystkim wspomagająco w trakcie leczenia farmakologicznego. Jak również w celu właściwej pielęgnacji skóry, u osób podatnych na zakażenie demodekozą, np. u pacjentów z obniżoną odpornością. A także profilaktycznie – w przypadku kontaktu z osobą chorą, albo gdy któryś z domowników zmaga się z nużeńcem.

 

Bibliografia

  1. Dopytalska K. i inni, Role of Demodex folliculorum in dermatology, „Przegląd Dermatologiczny”, nr 5/2019, vol. 106
  2. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D, Grabarek B., Jasik K., Demodekoza, czyli prawdziwe oblicze nużeńców, „Polish Journal of Cosmetology”, 20(2), 2017
  3. Wesołowska M., Baran W., Szepietowski J., Hirschberg L., Jankowski S, Demodekoza u ludzi jako aktualny problem w dermatologii, „Wiadomości Parazytologiczne”, Tom 51, Zeszyt 3, 2005.

 

Materiał zewnętrzny